انتشار:  دوشنبه 28 مرداد 1398  ::  11:03   

وعدۀ انتخاباتی اردوغان محقق شد؛

شهرداران کُرد دیاربکر، ماردین و وان برکنار شدند

سرویس ترکیه – وزارت کشور ترکیه احمد ترک شهردار ماردین و شهرداران دیاربکر و وان را به اتهام «حمایت از تروریست ها» برکنار کرد.

به گزارش کردپرس، حکومت ترکیه اعلام کرد شهرداران تازه انتخاب شدۀ سه کلانشهر کردنشین دیاربکر، ماردین و وان را، که هر سه نامزدهای حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) بودند، به اتهام مرتبط با «تروریسم» برکنار کرده است.

صبح امروز وزارت کشور ترکیه اعلام کرد احمد ترک شهردار ماردین، عدنان سلجوق مزراکلی شهردار دیاربکر و بدیعه اوزگوکچه ارتان شهردار وان به خاطر استفاده از منصب خود در جهت حمایت از تروریست ها از سمت خود برکنار شده و استاندارهای سه استان موقتاً این شهرداری ها را اداره خواهند کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیش از برگزاری انتخابات شهرداری ها تهدید کرده بود که «شهرداران مرتبط با PKK» توسط آنکارا جایگزین خواهند شد.

در دوران پس از کودتای جولای 2016، حکومت ترکیه بیش از 90 شهردار منتخب کرد را برکنار و بسیاری از آنها را محاکمه و زندانی کرد و به جای آنها سرپرست تعیین کرد. احمد ترک یکی از این افراد بود که در انتخابات این دوره نیز توانست به عنوان شهردار منتخب مردم به این سمت دست یابد.

لازم به ذکر است این سه شهردار کرد، علاوه بر برکناری با تعقیب قضایی نیز رو به رو خواهند شد. مقامات وزارت کشور ترکیه گفته اند، مزراکلی 9 پرونده، ترک 6 پرونده و ارتان 7 پروندۀ قضایی در دست رسیدگی دارند.

مزراکلی در گفتگو با BBC این اقدام حکومت ترکیه را به کودتایی تشبیه کرد که اعتماد به دموکراسی ترکیه را زیر سؤال می برد و گفت: «این ها سه استان بزرگ ترکیه هستند. این وضعیت پیامدهایی جدی برای مقامات منتخب خواهد داشت، حتی در صطح پارلمانی... دموکراسی بیشتر سقوط کرده است.»

گفته می شود پیش از اعلام تصمیم وزارت کشور ترکیه، نیروهای پلیس هر سه شهرداری را به محاصره در آورده و درب ورودی شهرداری دیاربکر را شکسته اند.

 

کد خبرنگار: 30103

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها