انتشار:  دوشنبه 28 مرداد 1398  ::  19:53   

انتقاد احمد داوود اوغلو و عبدالله گل از برکناری شهرداران سه کلانشهر کردنشین

سروبس ترکیه - در پی برکناری شهرداران کلانشهرهای دیاربکر، ماردین و وان از سوی وزارت کشور ترکیه، احمد داوود اوغلو و عبدالله گل اعضای جدا شده از بدنه حزب حاکم ترکیه در پیام های جداگانه ای به این تصمیم واکنش نشان دادند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، در پی برکناری شهردارهای کلانشهرهای دیاربکر، ماردین و وان از سوی وزارت کشور ترکیه واکنش های مختلفی از جناح های گوناگون به گوش می رسد که یکی از مهمترین واکنش ها مربوط به جناح جدا شده از بدنه حزب عدالت و توسعه (AKP) است.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر و وزیر امور خارجه سابق ترکیه که مدتی نیز ریاست آک پارتی را برعهده داشته است در اظهاراتی با اشاره به این تصمیم در پیامی از حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: اگر موضوعی خلاف قانون وجود داشته باشد مسئولیت اول آن بر عهده شورای عالی انتخابات است. برکناری روسای شهرداری های دیاربکر، ماردین و وان که مدت کوتاهی است به شهرداری های این کلانشهرها آمده اند، رفتاری برخلاف روح دموکراسی است. اصل "کسانی که با رای می آیند بایستی با رای نیز بروند" یک اصل اساسی در اراده ملت است. اگر حضور شخصی در نامزدهای انتخابات خلاف قانون است شورای عالی انتخابات بایستی مانع ورود آن شخص به لیست نامزدها شود. چیزی که اساس است انتخابات و حق انتخاب است. همانگونه که این تصمیم به صلح اجتماعی هیچ کمکی نخواهد کرد مبارزه با ترور را نیز تضعیف خواهد کرد. موثرترین مبارزه با ترور با کسب رضایت مردم و پیروزی در انتخابات صورت می گیرد.

همچنین عبدالله گل، رئیس جمهور سابق ترکیه نیز در پیامی عنوان کرد: چنین رفتاری با روسای شهرداری هایی که جدیداً به ریاست شهرداری انتخاب شده اند و برکناری آنان از سمت خودشان از لحاظ دموکراسی ترکیه به هیچ عنوان درست نیست.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها