انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  08:40   

مظلوم کوبانی:

منطقه امن باید تمام شمال سوریه را در بربگیرد

سرویس ترکیه - مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با اشاره به جزئیات منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: اگر قرار به توافق بر سر منطقه امن باشد باید تمام شمال سوریه را در بربگیرد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوارنیوز، مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه در اظهاراتی با اشاره به جزئیات منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: بر اساس توافقات به دست آمده، اولین مرحله از منطقه امن در محدوده سرکانی در همسایگی جیلان پینار در ترکیه و گری سپی در همسایگی آک چاکال این کشور است. بعد از آن این منطقه به سمت کوبانی، قامیشلو و دریک پیش خواهد رفت. ما خواهان در برگرفته شدن تمام مناطق مرزی در محدوده دجله و فرات بودیم. حتی به الحاق برخی مناطق مشخص نیز نگاه مثبتی داشتیم. یک توافق صورت خواهد گرفت و تمام شمال سوریه را در برخواهد گرفت. شمال و شرق سوریه یک منطقه مشترک هستند و هیچ فرقی میان آنان نیست. اگر قرار به یک توافق باشد این توافق باید تمام شمال سوریه را دربر بگیرد. درست است که حدفاصل میان گری سپی تا سرکانی را بیشتر شهروندان عرب تشکیل می دهد ولی این مناطق بخشی از سوریه است. اگر قرار باشد توافق تنها محدود به یک منطقه مشخص باشد آن را قبول نخواهیم کرد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: نیروهای YPG از عمق 5 کیلومتری منطقه مورد نظر خارج خواهند شد و کنترل منطقه را به نیروهای محلی واگذار خواهند کرد و این نیروهای محلی نیز به صورت مشترک با نیروهای ائتلاف بین المللی فعالیت خواهند کرد. علاوه بر این شهرها خارج از محدوده منطقه امن قرار خواهند گرفت. تمام منطقه امن در عمق پنج کیلومتر خواهد بود ولی در برخی مناطق سرکانی و گری سپی این منطقه به 9 کیلومتر عمق هم خواهد رسید و در بعضی مناطق خیلی کوچک هم این عمق بین 9 تا 14 کیلومتر خواهد بود.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها