انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  11:38   

اهداف اردوغان از برکناری شهرداران منتخب حزب کردگرای HDP

سرویس جهان- برخی کارشناسان بر این باورند که رییس جمهور ترکیه با برکناری سه شهردار منتخب حزب دموکراتیک خلقها، به دنبال بازسازی قدرت سیاسی خود بعد از شکست ها در انتخابات های اخیر است.

 

به گزارش کردپرس، وزارت کشور ترکیه در یک اقدام ناگهانی سه شهردار منتخب وابسته به حزب کردگرای دموکراتیک خلقها را برکنار کرد و افراد معتمد دولت را به جای آنها منصوب کرد. این اقدام دولت رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه با اعتراضاتی مواجه شده و منتقدان آن را به زیان دموکراسی در ترکیه دانسته اند.

حسین بگچی، استاد روابط بین الملل  درباره اقدام اخیر اردوغان و برکناری شهرداران منتخب ترکیه به VOA گفته است « این بازی قدرت توسط اردوغان است زیرا وی در حال روبه رو شدن با چالش های ایجاد احزاب جدید در ترکیه توسط عبدالله گل و داوود اوغلو و دیگر چالشها از خارج از ترکیه است.»

وی بر این باور است که حداقل 11 شهردار منتخب دیگر از حزب دموکراتیک خلقها برکنار خواهند شد و افراد مورد اعتماد حزب حاک عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان به جای آنها منصوب خواهند شد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به این دادگاه ترکیه به حزب دموکراتیک خلقها و نمایندگان آن در جهت شرکت در انتخابات مجوز داده، تاکید کرد که اقدام دولت قابل دفاع نیست.

برخی کارشناسان این اقدام اردوغان را ادامه سیاست وی در حفظ جایگاه خود و حزبش در نزد ناسیونالیست های ترکیه دانسته اند. دولت باغچه لی، رییس حزب افراطی حرکت ملی ترکیه و متحد اردوغان از برکناری شهرداران وابسته به حزب HDP دفاع کرده است.

مسعود یگین، دیگر کارشناس مسائل ترکیه معتقد است اردوغان فکر می کند که مشکلی نمانده وی حل نکرده باشد، در نتیجه، ادامه درخواست ها از سوی کردها را درک نمی کند اما کردها واقعا خشمگین هستند و این در حالی است که اردوغان اصل مسئله کردها را در ترکیه درک نمی کند.

برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که اقدام اخیر ترکیه در راستای وارد آوردن فشار حداکثری بر مخالفان کرد هم در داخل ترکیه و هم در خارج آن و مقابله با چیزهایی می دانند که اردوغان آن را تهدید امنیتی می خواند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#حزب دموکراتیک خلقها
#رجب طیب اردوغان