انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  14:54   

رسانه‌های عراقی از منابع پارلمانی نقل کردند؛

موافقت حلبوسی با درخواست لغو مصونیت 8 نماینده پارلمان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - منابع پارلمانی در عراق از موافقت رئیس پارلمان با درخواست نهاد قضایی این کشور برای لغو مصونیت شماری از نمایندگان خبر می دهند.

به گزارش کردپرس، برخی رسانه های عراقی از جمله العهد نیوز و بغداد الیوم امروز (سه شنبه) از منابع پارلمانی نقل کردند که محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور با لغو مصونیت هشت تن از اعضای مجلس از جمله طلال الزوبعی، احمد الجبوری و نهله الراوی، نمایندگان سُنی استان های بغداد، صلاح الدین و الانبار و للیال البیاتی، نماینده ترکمان استان نینوا موافقت کرده است.

رسانه های عراقی همچنین یک نامه رسمی از حلبوسی را منتشر کردند که دیروز (دوشنبه) برای شورای عالی قضایی و ریاست دادستانی کل عراق فرستاده شده و در آن از موافقت خود با درخواست آنها برای لغو مصونیت الزوبعی به عنوان یکی از اعضای فراکسیون پارلمانی ائتلاف قرار به رهبری اسامه نجیفی، رئیس اسبق پارلمان این کشور خبر داده است.

رئیس پارلمان عراق در این نامه خاطر نشان ساخته که به دلیل شمار زیاد شکایت های دریافتی در رابطه با اتهام های فساد وارد شده به نماینده مذکور در دوره ریاست بر کمیسیون نزاهه (شفافیت و مبارزه با فساد اداری)، مصونیت وی را لغو کرده است.

این در حالی است که شورای عالی قضایی عراق 20 روز پیش با صدور بیانیه ای ضمن اعلام این که تاکنون از طریق ریاست دادستانی کل درخواست لغو مصونیت 21 نماینده را برای ریاست پارلمان این کشور فرستاده، تاکید کرده بود که 10 تن از آنها متهم به فساد اداری در دوره فعالیت خود در مناصب اجرایی و 11 تن دیگر نیز متهم به ارتکاب جرایم غیر مرتبط با فساد اداری هستند.

شورای عالی قضایی عراق ضمن تاکید بر این که وضعیت سیاسی و اجتماعی خاص نمایندگان مذکور را در نظر می گیرد به ویژه آن که از نظر حقوقی این پرونده همچنان در مرحله تحقیق یا محاکمه قرار دارد و تاکنون به صورت نهایی محکوم نشدند تا بتوان اسامی آنها را اعلام کرد، خاطر نشان ساخته بود که این رویکرد به طور کلی اجرا می شود جایی که هیچ گونه اطلاعاتی که احتمال دارد به فرد مشخصی آسیب برساند، تا زمان اثبات آن بر اساس احکام قضایی نهایی فاش نمی شود.

برچسب‌ها:
#عراق
#حلبوسی
#نمایندگان پارلمان
#لغو مصونیت
#اتهام فساد