سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 29 مرداد 1398  ::  18:22   

نخست‌وزیر عراق در دیدار وزیر دفاع آلمان:

برای انحصار سلاح در دست دولت و حفاظت از منافع خود و ثبات منطقه تلاش می‌کنیم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق در دیدار وزیر دفاع آلمان تاکید کرد که کشورش برای انحصار سلاح در دست دولت و حفاظت از امنیت، منافع و روابط بین المللی خود و ثبات منطقه تلاش می کند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، دفتر اطلاع رسانی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار با آنگرت کرامپ کارن باوئر، وزیر دفاع آلمان و هیئت همراه در شهر بغداد تاکید کرده که به دنبال ادامه همکاری میان دو کشور و شراکت و پروژه های بزرگ با برلین در راستای بازسازی عراق و دستیابی به پیشرفت فراگیر هستند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، عبدالمهدی با بیان این که نیروهای مختلف عراق از ارتش و پلیس گرفته تا پیشمرگ و حشد الشعبی با فداکاری و جانفشانی بزرگ خود از جمله مهم ترین عوامل پیروزی بر داعش بودند، خاطر نشان ساخت که برای انحصار سلاح در دست دولت فدرال تلاش می کنند و علیه عناصر باقی مانده این گروه تروریستی نیز یک عملیات بزرگ را تحت عنوان اراده پیروزی انجام دادند.

نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر این که برای روابط و همکاری با آلمان و ادامه آن در زمینه های مختلف اهمیت زیادی قائل هستند و امیدوار هستند همکاری امنیتی و اطلاعاتی دو کشور ادامه یابد، اذعان کرد که عراق در زمینه اقتصادی کار زیادی پیش رو دارد و به همین دلیل نیز خواهان همکاری با شرکت های آلمانی بزرگ هستند.

عبدالمهدی ضمن تمجید از نقش آلمان در برقراری صلح جهانی، موضع بغداد و برلین در رابطه با وضعیت منطقه را یکسان برشمرده و تاکید کرد که عراق برای حفاظت از امنیت، منافع و روابط بین المللی خود و ثبات منطقه تلاش می کند.

وزیر دفاع آلمان نیز که برای نخستین بار از زمان تصدی این منصب راهی عراق شده، در این دیدار ضمن تاکید بر تمایل دو کشور برای گسترش روابط دو جانبه و افزایش همکاری در زمینه های امنیتی، اقتصادی و بازسازی، خاطر نشان ساخت که از تصمیم گیری مستقل عراق پشتیبانی می کنند و از توسعه، ثبات و توانمندی نیروهای مسلح این کشور نیز خوشحال هستند.

کارن باوئر نیز که رهبری حزب حاکم دمکرات مسیحی آلمان را نیز بر عهده دارد، با بیان این که از مواضع دولت عراق در راستای تحکیم امنیت، ثبات و توسعه اقتصاد حمایت می کنند و خواهان کمک در زمینه آموزش نیروهای نظامی این کشور و پشتیبانی از آنها، بهبود وضعیت زیرساخت و همکاری اقتصادی هستند، تاکید کرد که دیدگاه های برلین و بغداد در رابطه با مسائل منطقه مشابه است جایی که هر دو از برقراری ثبات و حفظ توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی پشتیبانی می کنند.

برچسب‌ها:
#عراق
#عبدالمهدی
#آلمان
#انحصار سلاح
#تنش در منطقه