سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 31 مرداد 1398  ::  11:14   

هشدار در مورد کاهش سهم کردها از بودجه عمومی سال آتی عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نایب رئیس مجلس عراق ضمن هشدار در مورد احتمال کاهش سهم کرده از بودجه عمومی عراق در سال 2020 از سفر هیئت اقلیم کردستان به بغداد در این مورد خبر داد.

به گزارش کردپرس، بشیر حداد در گفتگو با سایت خبری کردی زبان خندان، گفت که با توجه به فشارهای موجود علیه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مورد سهم اقلیم کردستان از بودجه 2019 عراق و پرداخت حقوق کارمندان اقلیم، احتمال کاهش سهم کردها در بودجه عمومی سال آتی عراق بسیار زیاد است.

وی افزود که هفته آینده و در آستانه اقدام دولت و مجلس عراق برای تدوین لایحه بودجه 2020 این کشور، هیئتی از دولت اقلیم کردستان برای گفتگو در مورد مسائل فیمابین اربیل و بغداد از جمله بودجه، نفت، امتیازات نیروهای پیشمرگ و مناطق مورد مناقشه به بغداد سفر می کند.

نایب رئیس مجلس عراق سفر این هیئت در مقطع زمانی کنونی را برای جلوگیری از احتمال کاهش سهم کردها از بودجه عمومی عراق بسیار حائز اهمیت و مؤثر خوانده و گفت که لازم است اقلیم از دورهای پیشین گفتگو درس گرفته و برای نتیجه بخش بودن مذاکرات با دولت عراق، افرادی توانا، کار آمد و دارای قدرت و اختیار تصمیم گیری را در قالب این هیئت به بغداد اعزام کند.

بشیر حداد خاطر نشان ساخت که دولت جدید اقلیم به این نتیجه رسیده که باید گفتگوها با بغداد در نهایت جدیت دنبال شده و هدف از آن حصول توافق واقعی باشد.

همچنین تاکید کرد که پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان از سوی دولت عراق بر اساس بودجه 2019 تا پایان امسال ادامه می یابد.

بر اساس قانون بودجه 2019 عراق، پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت از سوی دولت اقلیم به دولت مرکزی عراق است؛ اما حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم، ارتباطی با اختلافات سیاسی اربیل و بغداد و عدم تحویل میزان نفت تعیین شده ندارد 

وزیر نفت عراق نیز اعلام کرده که اربیل به تعهد خود در مورد تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت به دولت مرکزی (بر اساس قانون بودجه 2019 عراق) پایبند نیست و تاکنون هیچ نفتی را به بغداد تحویل نداده است.

مسرور بارزانی نخست وزیر جدید اقلیم کردستان نیز در اولین سفر خود پس از تصدی این منصب، به بغداد سفر کرده و با تاکید بر حل مسائل نفت و بودجه میان اربیل و بغداد، با مقامات دولت مرکزی به گفتگو و مذاکره پرداخت و هیئتی عالیرتبه از بغداد نیز برای ادامه گفتگوها به اربیل سفر کرد.