انتشار:  پنج‌شنبه 31 مرداد 1398  ::  12:58   

رئیس سازمان حشد الشعبی:

بیانیه اخیر المهندس، بیانگر موضع رسمی حشد الشعبی نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس حشد الشعبی ضمن تاکید بر این که بیانیه اخیر نایب رئیس سازمان بیانگر موضع رسمی آن نیست، خاطر نشان ساخت که تحقیقات اولیه نشان می دهد انفجار در انبارهای مهمات حشد کار خارجی برنامه ریزی شده بود.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، در واکنش به بیانیه عصر چهارشنبه ابومهدی المهندس، نایب رئیس سازمان حشد الشعبی که در آن مسئولیت انفجارهای اخیر در انبارهای اسلحه و مهمات حشد الشعبی را بر عهده آمریکا گذاشته بود، فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق و رئیس این سازمان بامداد امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای تاکید کرد که آن چه در بیانیه المهندس آمده، بیانگر موضع رسمی حشد نیست.

الفیاض در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که با دستور عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و زیر نظر وی، تحقیقات و تحولات اخیر در رابطه با حمله به چندین انبار مهمات متعلق به حشد الشعبی و مواضع طرف های مختلف در رابطه با این مسئله را دنبال کرده، اعلام کرد که تحقیقات اولیه کمیته های ویژه تشکیل شده به دستور عبدالمهدی در رابطه با انفجارهای اخیر در انبارهای مذکور نشان می دهد که ناشی از عملیات خارجی برنامه ریزی شده بوده با این حال تحقیقات برای اطلاع از جزئیات دقیق این مسئله همچنان ادامه دارد.

رئیس حشد الشعبی ضمن درخواست از طرف های مسئول برای اتخاذ مواضع مناسب در این زمینه، بر لزوم تشدید در فرمان اخیر عبدالمهدی مبنی بر تسلط کامل بر حریم هوایی عراق و لغو همه مجوزهای پرواز بر فراز این کشور و همچنین اهمیت اتخاذ اقدامات لازم برای جبران خسارت های جانی و مادی، تسریع در انتقال انبارهای مهمات به اماکن امن و به دور از مناطق مسکونی و اتخاذ همه تدابیر جهت حفاظت از آنها تاکید کرد.

در بیانیه الفیاض همچنین آمده که ریاست سازمان حشد الشعبی تاکید می کند اظهارات منتسب به المهندس صرف نظر از صحت و سقم آن، بیانگر موضع رسمی سازمان نیست بلکه این عبدالمهدی و یا فرد مامور شده از سوی وی هستند که موضع رسمی دولت عراق و نیروهای مسلح آن را بیان می کنند.

مشاور امنیت ملی عراق در پایان نیز خاطر نشان ساخت که دولت فدرال به ویژه دستگاه های امنیتی و نیروهای مسلح آن با همه تشکیلات خود به پیگیری تحولات و اتخاذ اقدامات مورد نیاز برای دفاع از امنیت و مردم این کشور و جلوگیری از تلاش های در راستای ایجاد بی ثباتی، بر هم زدن اوضاع و بروز جنگ ادامه می دهند.

این در حالی است که از اواسط ماه گذشته میلادی تا شامگاه سه شنبه هفته جاری، انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد الشعبی در چهار پایگاه نظامی واقع در استان های بغداد، دیاله و صلاح الدین شاهد انفجارهای مرموز بودند که گمان می رود ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین بوده باشند با این حال تاکنون هیچ گونه اتهام رسمی در این باره وارد نشده و هیچ طرفی نیز مسئولیت آنها را بر عهده نگرفته است.

در واکنش به این مسئله نیز نایب رئیس حشد الشعبی عصر چهارشنبه با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که آمریکا در اندیشه نقض حاکمیت عراق و حمله به نیروهای این سازمان است، افزود: اطلاعات دقیق و تایید شده در اختیار داریم مبنی بر این که آمریکایی ها در سال جاری چهار هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی را از طریق جمهوری آذربایجان وارد عراق کردند تا در چارچوب ناوگان خود، روی اجرای پروازهای هوایی علیه پایگاه های نظامی عراق کار کنند.

المهندس ضمن اعلام این که اطلاعات دیگری به همراه نقشه و فایل های صوتی در رابطه با انواع مختلف هواپیماهای آمریکا و برنامه پرواز آنها در عراق را در اختیار دارند، تاکید کرد که این هواپیماها در این اواخر به جای تعقیب گروه تروریستی داعش، اقدام به بررسی پایگاه های حشد الشعبی کرده و اطلاعات و داده های مربوط به لشکرها و انبارهای مهمات و تسلیحات این سازمان را جمع آوری کردند.

نایب رئیس حشد الشعبی همچنین تصریح کرد: حملات کنونی به پایگاه های حشد الشعبی یک مسئله آشکار برای تسلط ارتش آمریکا بر آسمان عراق و استفاده از حریم هوایی آن برای اهداف نظامی و غیر نظامی و به دنبال آن نیز ایجاد اختلال برای هواپیماهای دیگر از جمله هواپیماهای نیروهای ارتش عراق می باشد در حالی که به هواپیماهای آمریکایی و اسرائیلی اجازه داده شده دست به حملات مکرر بزنند و این همان چیزی است که برخی مراکز پژوهشی آمریکایی و اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این زمینه، آن را فاش ساختند.

المهندس در ادامه اظهار داشت: تنها مسئول آن چه روی داده نیروهای آمریکایی هستند و مسئولیت آن چه از امروز به بعد روی می دهد را نیز بر عهده آنها می گذاریم؛ به فرماندهی عملیات مشترک اطلاع دادیم هر گونه هواپیمای خارجی که بدون اطلاع دولت عراق بر فراز پایگاه های ما به پرواز درآید را هواپیمای دشمن قلمداد می کنیم و بر همین اساس نیز با آن برخورد خواهیم کرد و همه روش های بازدارنگی را برای جلوگیری از حمله به پایگاه های خود را به کار خواهیم گرفت.

با این حال، مقامات آمریکایی اتهامات مطرح شده از سوی نایب رئیس حشد الشعبی را تکذیب کردند جایی که شان رابرتسون، سخنگوی وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) در این رابطه تاکید کرد که کشورش با انفجارهای اخیر در انبارهای اسلحه و مهمات در عراق هیچ گونه ارتباطی ندارد.

یک مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به بیانیه المهندس خاطر نشان ساخت که پرسش در رابطه با آن باید از بغداد پرسیده شود در حالی که کشورش به حاکمیت عراق احترام می گذارد و بنا به درخواست دولت فدرال و بر اساس قوانین و دستورات آن نیز در این کشور حضور نظامی دارد.

برچسب‌ها:
#عراق
#حشد الشعبی
#فالح الفیاض
#ابومهدی المهندس
#آمریکا