سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 31 مرداد 1398  ::  19:45   

تاکید سران قوای سه‌گانه عراق بر لزوم تحقیق درباره انفجار انبارهای اسلحه و مهمات

سرویس عراق و اقلیم کردستان - روسای قوای سه گانه عراق بر لزوم انجام تحقیقات و بررسی همه اطلاعات و داده های مربوط به انفجارهای اخیر در برخی انبارهای اسلحه و مهمات این کشور تاکید کردند.

به گزارش کردپرس به نقل از السومریه نیوز، پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برهم صالح، رئیس جمهوری، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور عصر امروز (پنج شنبه) در کاخ السلام شهر بغداد تشکیل جلسه دادند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، جلسه روسای قوای سه گانه عراق روی بررسی گسترده اوضاع امنیتی این کشور به ویژه انفجارهای روزهای اخیر در انبارهای اسلحه و مهمات تمرکز داشته و در این باره نیز تصمیم بر آن شد که بر لزوم انجام تحقیقات و بررسی تمامی اطلاعات و داده های به دست آمده از سوی نهادهای ملی ذی ربط در رابطه با انفجارهای اخیر تاکید شود.

صالح، عبدالمهدی و حلبوسی همچنین بر لزوم پایبندی به مفاد سند "سیاست ملی یکپارچه در رابطه با تحولات امنیتی منطقه" و اهمیت تقویت همبستگی سیاسی داخلی و پایداری بر اصل احترام به حاکمیت عراق و امنیت و استقلال آن، مخالفت با سیاست جبهه بندی و تسویه حساب و جلوگیری از تبدیل این کشور به پایگاه حمله به کشورهای همسایه و منطقه تاکید کردند.

روسای قوای سه گانه عراق بر اهمیت پایبندی به موضع رسمی این کشور در نهادهای مختلف اجرایی و قانونگذاری مبنی بر مخالفت با اصل جنگ تاکید کرده و خاطر نشان ساختند که عراق موضع خود را در این زمینه به نفع نقش محوری خود در راستای دستیابی به صلح، توسعه، پیشرفت و همکاری منطقه ای نهایی کرده است.

صالح، عبدالمهدی و حلبوسی ضمن تاکید بر مسئولیت دولت عراق با نهادهای قانونی خود در محافظت از امنیت، حقوق و دارایی های شهروندان این کشور و توافق بر سر انتظار نتایج تحقیقات در جریان از سوی نهادهای ملی ذی ربط برای اتخاذ یک موضع واحد با هدف حفاظت از حقوق عراق و تقویت امنیت، استقلال و حاکمیت این کشور بر خاک خود، به اهمیت تعقیب امنیتی و اطلاعاتی دقیق عناصر باقی مانده داعش و جلوگیری از هر گونه فرصتی برای تازه شدن نفس آنها در راستای تثبیت و تقویت پیروزی بر این گروه تروریستی نیز اشاره کردند.

سران قوای سه گانه در عراق ضمن ارج نهادن به نقش ملی و قهرمانانه و فداکاری های تشکیلات مختلف نیروهای مسلح این کشور از ارتش و پلیس فدرال گرفته تا حشد الشعبی و پیشمرگ در نبردهای آزادسازی علیه تروریسم، بر قدردانی و اهتمام خود به حشد الشعبی به عنوان یک بخش کارآمد از سامانه دفاع ملی عراق و لزوم اجرای فرمان عبدالمهدی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور در رابطه با سازماندهی نیروهای حشد در چارچوب ادغام سامانه دفاع ملی نیز تاکید کردند.

در پایان این بیانیه نیز آمده که صالح، عبدالمهدی و حلبوسی خاطر نشان ساختند که هر گونه تصمیم امنیتی و نظامی و اظهار نظر در این زمینه تنها با اجازه فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و بر اساس چارچوب های قانونی باشد در حالی که همه دستگاه های امنیتی و فرماندهان نظامی و امنیتی و رهبران سیاسی نیز باید به این مسئله پایبند باشند.

یادآور می شود که از اواسط ماه گذشته میلادی تا شامگاه سه شنبه هفته جاری، انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد الشعبی در چهار پایگاه نظامی واقع در استان های بغداد، دیاله و صلاح الدین شاهد انفجارهای مرموز بودند که گمان می رود ناشی از حملات هواپیماهای بدون سرنشین بوده باشند با این حال تاکنون هیچ گونه اتهام رسمی در این باره وارد نشده و هیچ طرفی نیز مسئولیت آنها را بر عهده نگرفته است.

در واکنش به این مسئله نیز ابومهدی المهندس، نایب رئیس سازمان حشد الشعبی عصر دیروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که آمریکا در اندیشه نقض حاکمیت عراق و حمله به نیروهای این سازمان است و مسئولیت انفجارهای اخیر را نیز بر عهده دارد، اعلام کرد که به فرماندهی عملیات مشترک اطلاع دادند که در صورت پرواز هر گونه هواپیمای خارجی بر فراز پایگاه های حشد بدون اطلاع دولت فدرال، با آن به عنوان هواپیمای دشمن برخورد خواهند کرد و همه روش های بازدارنگی را برای جلوگیری از حمله به پایگاه های خود را به کار خواهند گرفت.

با این حال، فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی عراق و رئیس سازمان حشد الشعبی بامداد امروز در بیانیه ای ضمن اعلام این که اظهارات المهندس بیانگر موضع رسمی سازمان نیست، تاکید کرد که تحقیقات در رابطه با انفجارهای اخیر در انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد همچنان ادامه دارد هر چند که نتایج اولیه نشان می دهد که ناشی از عملیات خارجی برنامه ریزی شده بودند.

برچسب‌ها:
#عراق
#سران قوا
#حشد الشعبی
#انفجار انبار مهمات