سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 6 شهریور 1398  ::  09:38   

رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه:

دوره های آموزش زبان کردی در شهرداری استانبول برپا خواهد شد

سرویس ترکیه - کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) در اظهاراتی با اشاره به زبان کردی عنوان کرد: در شهرداری کلانشهر استانبول دوره های آموزش زبان کردی را به وجود خواهیم آورد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه بیرگون، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) در اظهاراتی با اشاره به زبان کردی عنوان کرد: البته که مسئله آموزش به زبان مادری را حل خواهیم کرد. این حق طبیعی هر کسی است که بتواند زبان مادری خود را بیاموزد. در شهرداری کلانشهر استانبول دوره های آموزش زبان کردی را به وجود خواهیم آورد. علاوه بر این، در خارج از شهرداری نیز شرایط ارائه خدمات به سالمندانی که بجز زبان کردی زبان دیگری را نمی دانند خدمات به زبان کردی ارائه خواهد شد. هچنین برای معلمان زبان کردی نیز در شهرداری شرایط کاری فراهم خواهیم کرد. 
وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: در ترکیه مسئله ای به نام مسئله کردها وجود دارد. آدرس حل این مسئله پارلمان ترکیه است، در جای دیگری به غیر از این آدرس مسئله کردها حل نخواهد شد. برای این که خارج از پارلمان بتوان یک مسئله ای را حل کرد به یک قانون اساسی دموکراتیک نیاز است. یک قانون اساسی پاکسازی شده از کودتا شرط اساسی است. این حق طبیعی هر کسی است که به زبان مادری خود بنویسد، بخواند، آموزش ببیند و حرف بزند. زبان کردی صاحب ادبیات باشکوهی است. این زبان، زبان جدیدی نیست. یک زبان قدیمی است. با داستان ها، فولکلور و آوازهای خود یک فرهنگ بسیار زیبایی دارد. 

 

کدخبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها