سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 13 شهریور 1398  ::  12:05   

فراخوان ششمین سوگواره ملی عکس «قاب شیدایی» اعلام شد

سرویس کردستان- حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با همکاری و مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر بیجار ششمین سوگواره ملی عکس قاب شیدایی را برگزار می کند.

به گزارش  کُرد پرس به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان ضمن اعلام این خبر گفت : در راستای ثبت و ماندگاری لحظه های ناب عشق به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و تلاش در راستای ثبت و ضبط آییین ها و مراسم های ویژه این دوره ازسوگواره را برگزار می کند.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی با الهام از فرهنگ عاشورای حسینی افزود : ترویج دستور اسلامی امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین پیام عاشورا است که باید در این خصوص تلاش گردد مفاهیم مربوط به آن از جمله مبارزه با ظلم وستم ، مبارزه با فساد ، در بخش نهی از منکر و  ترویج اسلام ناب محمدی (ص)و دستورات قرآنی در بخش امر به معروف در جامعه نهادینه گردد .

وی افزود : در سوگواره عکس قاب شیدایی تلاش می گردد تا در کنار معرفی آیین ها ومراسم عزاداری این ایام در سراسر کشور از قاب تصویر عکاسان ،فرهنگ عزاداری مردمان ولایت مدار بیجار را نیز به سراسر ایران معرفی نموده و  زمینه  کشف و حمایت از استعدادهای هنر عکاسی و خلق و تولید آثار فاخر هنری مهیا گردد .

مرادی تصریح  کرد : ثبت بازخورد مراسم عزاداری ایام محرم بر اقشار مختلف مردم و آسیب شناسی پاره ای از مراسم های برگزار شده به منظور ارتقاء ارزش های معنوی حاکم بر ایام محرم وصفر  در کنار آشنایی عکاسان مبتدی با حوزه ی عکاسی موضوعی و ایجاد رغبت جهت ورود به این عرصه از اهداف دیپگری است که در این سوگواره هدف گذاری گردیده است .

وی بخش های سوگواره را در سه محور، مجموعه عکس ملی، مجموعه عکس ویژه شهرستان بیجار، تک عکس ملی، تک عکس ویژه ی شهرستان بیجار و عکس موبایلی  عنوان کرد و گفت : شرکت در این سوگواره برای تمامی عکاسان آماتور و حرفه ای آزاد است .

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در خصوص مقرارت سوگواره نیز گفت : در این دوره از سوگواره آثاری مورد ارزیابی قرار می گیرند که مربوط به  محرم 1398 باشد و هر عکاس، مجاز است در هر دو قسمت ملی و شهرستانی با ۵ قطعه تک عکس (رنگی یا سیاه‌ وسفید) شرکت نماید. (۵ عکس ملی و ۵ عکس شهرستان)

وی عنوان کرد: در صورتی که عکسی قبلا در مسابقه یا نمایشگاهی موفق به راهیابی یا کسب مقام و جایزه شده باشد، از مرحله داوری حذف خواهد شد. و عکاسان باید توجه نمایند که در صورت اصلاح رنگ و یا برش عکس نباید به استناد اثر خدشه وارد گردد .

مرادی فرمت قابل قبول را  JPEG با وضوح ۳۰۰ dpi و طول ۲۰۰۰ پیکسل اعلام نمود و تصریح نمود : در صورتی‌که بنا به تشخیص هیات برگزار کننده اثر ارسالی بعنوان اثر برتر معرفی گردد، ارسال فایل اصلی عکس به دبیرخانه سوگواره ضروری است.

وی افزود : شرکت‌کننده در سوگواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده برگزار کننده خارج است و حق استفاده از عکس‌های پذیرفته شده برای چاپ در کتاب، بروشور یا انتشارات مربوط به مسابقه، با ذکر نام عکاس در اختیار دبیرخانه سوگواره خواهد بود .

وی در خصوص نحوه ی ارسال آثارنیز گفت :علاقه مندان جهت ارسال اثر به سه شیوه ذیل  می توانند آثار خود را ارسال نمایند : ارسال اثر به پست الکترونیکی سوگواره به آدرس ghabesheydeei6@gmail.com  و یا ارسال فایل اثر به شماره تلگرامی 09903869161 و یا از طریق ارسال پستی لوح فشرده به دبیرخانه سوگواره به آدرس : کردستان – بیجار – شهرداری بیجار – واحد روابط عمومی  .

مرادی تصریح نمود در تمامی شیوه های عنوان شده جهت ارسال اثر می بایست مشخصات کامل صاحب اثر ، آدرس و شماره تماس و یک قطعه عکس صاحب اثر به همراه بخش مورد نظر جهت حضور در سوگواره  نیز ارسال گردد .

وی با معرفی سعید کردی و مهدی باشوکی به عنوان دبیران این سوگواره آخرین مهلت ارسال اثار را 20مهرماه 98 عنوان کرد و گفت: نتایج داوری آثار راه یافته به بخش نمایشگاه 30 مهرماه اعلام و مراسم اختتامیه سوگواره و افتتاح نمایشگاه 12 آبان ماه 98 در بیجار برگزار می گردد .