سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 17 شهریور 1398  ::  12:32   

آسوشیتدپرس خبر داد؛

کردهای سوریه به دنبال جذب نیروی جدید هستند

سرویس جهان- خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد به دنبال بیرون رفتن نیروهای دموکراتیک سوریه از منطقه امن مورد نظر ترکیه و آمریکا در شمال سوریه، کردها به شدت به دنبال جذب نیروی نظامی برای تاسیس شوراهای نظامی مناطق مرزی هستند.

 

به گزارش کردپرس، یکی از بندهای توافق ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در مرز سوریه با ترکیه، بر لزوم عقب رفتن نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها از مرز ترکیه تاکید می کند. قرار است نیروی نظامی جدیدی به نام شوراهای نظامی مناطق امن ( مانند شورای نظامی سری کانی و گری سپی) جای نیروهای دموکراتیک سوریه را بگیرند.

خلیل خلو، فرمانده شورای نظامی گری سپی که به تازگی تشکیل شده، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است به شدت به دنبال جذب نیروهای جدید از میان مردم منطقه است و این نیروها بعد از دریافت آموزش های نظامی از سوی ائتلاف مبارزه با داعش از جمله آمریکا، به نیروهای شورای نظامی منطقه خواهند پیوست.

وی با این حال تاکید کرده است که بیشتر نیروهای 500 نفره تحت فرمان وی از همان نیروهای دموکراتیک سوریه انتخاب شده اند. تعداد زیادی از این نیروها هم عضو نیروهای یگان های مدافع خلق یا YPG هستند که ترکیه آنها را تروریست می داند.

فرمانده کرد شورای نظامی گری سپی با اشاره به تخریب استحکامات نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه بعد از توافق آمریکا و ترکیه، به آسوشیتدپرس گفت که اکنون نیروهای شورای نظامی جای نیروهای دموکراتیک سوریه را گرفته اند. به این ترتیب می توان گفت که در واقع همان نیروهای کردی که ترکیه آنها را تروریست می خواند با نام جدیدی در منطقه امن حضور خواهند داشت.

مقامات کرد تلاش می کنند با تشکیل هرچه سریعتر شوراهای نظامی در مناطق مرزی سوریه با ترکیه، از ایجاد خلا امنیتی در این منطقه جلوگیری کنند.

جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، پنج شنبه گذشته در سخنرانی خود در اندیشکده شورای روابط خارجی از نیاز به جذب 50 تا 60 هزار نیرو برای تامین امنیت مناطق تحت کنترل کردهای سوریه خبر داد. وی اشاره کرد که هم اکنون 50 درصد کار انجام شده است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا