سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 18 شهریور 1398  ::  14:50   

برای نخستین بار؛

نمایش خیابانی- عاشورایی در قروه اجرا شد

سرویس کردستان- تشخیص آنچه در ظاهر و باطن می گذرد با قضاوتی ناعادلانه که صورت می گیرد روایتی است که این روزها در نمایش خیابانی «انتخاب» کاری از گروه تئاتر پیدا در قروه به زبان هنر بیان می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، تعزیه خوانی؛ یک قالب نمایش است که در آن به بیان حماسه عاشورا و قیام امام حسین (ع) می پردازد. در این میان کسانی که نقش های شمر و یزید و ... را بر عهده دارند مورد قضاوت بسیاری قرار می گیرند. قضاوتی که گاهی به ظاهر و باطن آدم می رسد و در مسیر ناعادلانه ای قرار می گیرد.

نمایش خیابانی «انتخاب» با محوریت عاشورا به بیان همین قضاوت می پردازد. این نمایش که کاری است از گروه تئاتر پیدا، به طراحی و کارگردانی «محمدنقی حیدری» با 4 بازیگر جوان به مدت سه روز در قروه و سریش آباد در ماه محرم اجرا خواهد شد.  

کارگردان نمایش «انتخاب» در گفت و گو با خبرنگار کردپرس با اشاره به محوریت اصلی کار گفت که این نمایش با محوریت عاشوراست که باز می گردد به پسری که پدرش نقش شمرخوان را داشته و بعد از چند سال که در این نقش بوده توسط مردم مورد انتقاد قرار می گیرد.

به گفته «محمد نقی حیدری» حالا پسرش آمده تا روایت کند از نقش پدر. «پسر نقل می کند که گرچه پدر او نقش شمرخوان را داشته اما دلش با امام حسین «ع» بوده و اعتقاد داشته و این دلیل نمی شود بگوییم هرکسی در نقش شمر بازی می کند با همان نقش موافق است و یک دل.»

نمایش «انتخاب» گرچه موضوع آن به عاشورا می رسد اما به نوعی به مباحث اجتماعی امروز ارتباط پیدا می کند. به طوری که بنا به اظهارات «حیدری» این نمایش اشاره دارد که شمر بودن به لباس نیست و ممکن است آدم هایی در اطراف ما باشند که ذات شمر را داشته و حتی بدتر هم به نظر آیند.

در این نمایش دیده می شود بحث بر سر انتخاب یک نقش است. نقشی که گرچه بسیاری به ظاهر از آن تنفر دارند اما به خوبی می توان فهمید در دنیای امروزی انسان های ظاهرساز، باطنی دارند خطرناک. این شمر بودن واقعی را می تواند در مثال «گران فروختن گوشت، فسادهای اقتصادی، فروش اجناس تقلبی به نام اصل ونیرونگ هایی که این روزها بسیار دیده می شود و ...» که بازیگران با هوشیاری خاصی از آن در نمایش خود نام می برند، دید.  

محوریت این نمایش گرچه به نام عاشورا و اعتقاد به امام حسین (ع) بود اما اینکه امروزه نگاه ها به فرهنگ حسینی که همان مبارزه با فساد و ایستادگی در برابر ظلم بود و تغییر کرده، بسیار به چشم می آید.

کارگردان نمایش «انتخاب» هدف این گونه نمایش ها را آشنا کردن مردم با تعزیه دانست و از اینکه این شیوه اجرا با محوریت عاشورا برای نخستین بار است که در شهرستان قروه برگزار می شود، گفت.

«حیدری» ابراز امیدواری کرد که با این نمایش بتوان به سمت تعزیه خوانی پیش رفت و برای سال های بعد با این روال کار کرد./