سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 18 شهریور 1398  ::  14:12   

بدهی اقلیم کردستان به روسیه عامل افزایش نفوذ مسکو در عراق

سرویس جهان- اویل پرایس نوشت: اقلیم کردستان عراق توانست با پیش فروش نفت به روسیه، بخشی از بحران اقتصادی خود را رفع کند اما بدهی اربیل به مسکو باعث افزایش نفوذ روسیه در عراق و اقلیم کردستان شده است.

 

به گزارش کردپرس، اقلیم کردستان عراق که پس از پایان حضور داعش در مناطق کردنشین عراق، با برگزاری رفراندوم استقلال نیم نگاهی هم به استقلال داشت با پیامدهای سنگین آن از جمله تحریم منابع مالی و بسته شدن گذرگاه های مرزی روبه رو شد که این مسائل بحران مالی را که با آمدن داعش، قطع سهم اقلیم کردستان از بودجه عمومی عراق و کاهش قیمت نفت آغاز شده بود بدتر کرد. اینجا بود که روسیه به کمک اقلیم کردستان عراق آمد و حدود یک سال بعد قراردادهای سنگین چند میلیارد دلاری با اقلیم کردستان بست و با پیش خرید نفت خام آن، کنترل خط لوله صادرات نفت اقلیم کدستان به ترکیه را در اختیار گرفت.

نشریه اویل پرایس در تفسیر این واقعه نوشت: اقلیم کردستان عراق توانست از طریق دعوت از شرکت بزرگ روسی روسنفت به اقلیم کردستان و دریافت میلیاردها دلار از آن، بخشی از هزینه های خود را پرداخت کند. این مسئله هم برای روسیه و هم برای اقلیم کردستان عراق نفع زیادی داشت.

به نوشته این نشریه تخصصی نفت و گاز، اقلیم کردستان عراق در قراردادهای چند میلیارد دلاری خود با اقلیم کردستان، توانست منابع مالی لازم برای خود دست و پا کند. اما این مسئله باعث بدهکار شدن اقلیم کردستان به روسیه شد و لاجرم، روسیه از طریق شرکت روسنفت که نائب اجرای سیاست های مسکو در خاورمیانه است، توانست با کنترل بر منابع نفت و گاز اقلیم کردستان، جریان نفت خام و گاز طبیعی اقلیم کردستان به جهان خارج را تحت کنترل خود در آورد.

به نوشته این نشریه، آمدن شرکت بزرگ روسی به اقلیم کردستان در راستای استراتژی ژئوپلتیک مسکو برای کنترل و نفوذ روی کشورهای خاور میانه بویژه عراق بود. به این ترتیب، قرارداد چند میلیارد دلاری روسنفت با دولت اقلیم کردستان عراق در حوزه های استخراج، انتقال و تجارت نفت و گاز دست روسیه را به عنوان ابرقدرت در خاورمیانه بازتر کرد و باعث نفوذ بیشتر این کشور در عراق و اقلیم کردستان شد.

یکی از مقامات سابق روسنفت روسیه به اویل پرایس گفته است قرارداد مهم نفت و گاز میان اقلیم کردستان و دولت روسیه ادامه روابط تجاری روسیه-عراق محسوب می شود که سابقه آن به قرون وسطی باز می گردد.

وی تاکید کرده است که این قرارداد در حالی که نفوذ روسیه را در عراق و خاورمیانه افزایش می دهد اما بازارهای جدیدی برای نفت و گاز اقلیم کردستان فراهم می کند زیرا روسنفت روسیه دارای سیستم های تصفیه نفت وسیعی در جهان است و بر اساس این قرارداد، برای انتقال نفت اقلیم کردستان به این بازارها برنامه ریزی صورت گرفته است.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت
#روسنفت
#روسیه