سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  09:53   

در دیدار سرکنسول ایران دراربیل و استاندار لرستان؛

تاکید بر حضور فعالان اقتصادی لرستان در بازار عراق و اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان – در گفتگوهای میان سرکنسول ایران در اربیل و استاندار لرستان بر برگزاری نمایشگاه توانمندی های صنعتی و ایجاد بستر مناسب برای حضور فعالان اقتصادی لرستان در بازار عراق و اقلیم کردستان و موضوعات مرتبط تاکید شد.
 

به گزارش کردپرس، فیروز زارعی رایزن اقتصادی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل در گفتگو با خبرنگار کردپرس، از دیدار نصرالله رشنودی سرکنسول ایران در اربیل با سید موسی خادمی استاندار لرستان در روز یکشنبه 17  شهریور 1398 خبر داد.

زارعی اعلام کرد در این دیدار که با حضور وی به عنوان رایزن اقتصادی کنسولگری ایران در اربیل و تعدادی از مدیران کل ادارات و معاونان استاندار لرستان و نمایندگان بخش خصوصی و کارآفرینان صورت گرفت؛ مسائل و موضوعات مختلف از جمله بررسی توانمندی های تولیدی و صادراتی استان، برگزاری نمایشگاه توانمندی های صنعتی، ایجاد بستر مناسب برای حضور فعالان اقتصادی لرستان در بازار عراق و اقلیم کردستان مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته زارعی، گردشگری و توریسم سلامت، تعاملات علمی بین دانشگاه های لرستان با منطقه اقلیم کردستان عراق و برنامه ریزی برای سفر تجار و بازرگانان اقلیم به لرستان و بلعکس؛ از دیگر محورهای اصلی و مهم دیدار سرکنسول ایران در اربیل و استاندار لرستان بوده است.

رایزن اقتصادی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل همچنین به بازدید نصرالله رشنودی از کارخانه تولید یخچال بوژان لرستان و خرم آباد اشاره کرد و گفت: دراین بازدید، تکنسین های بخش های مختلف خط  تولید توضیحات لازم در مورد مزیت های محصولات تولیدی کارخانه را ارائه نمودند.

وی افزود: در حال حاضر روزانه ۱۵۰ الی  200 دستگاه انواع یخچال در این کارخانه تولید می شود و از دیگر برنامه های تولیدی این کارخانه، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و سایر لوازم خانگی است که به زودی خط تولید آن ها راه اندازی خواهد شد.

شایان ذکر است نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق به‌ ویژه‌ سرکنسولگری ایران در اربیل، طی سال های اخیر تلاش خود را بر گسترش هر چه‌ بیشتر روابط با این اقلیم متمرکز نموده‌ اند و طی دو سال اخیر چندین نمایشگاه‌ بازرگای ایران در شهرهای مختلف به‌ ویژه‌ اربیل و سلیمانیه‌ گشایش یافته‌ اند.

برگزاری دو همایش بزرگ اقتصادی در اربیل و سلیمانیه‌ با حضور نچیروان بارزانی نخست وزیر وقت و محمد جواد ظریف وزیر خارجه‌ ایران طی یک سال اخیر روابط بازرگانی فی مابین را بیش از پیش گسترش داد.

اقلیم کردستان عراق در حوزه  تجاری و بازرگانی دارای  دو کارکرد بازار مصرف  بیش از پنج میلیونی و خط ارتباطی با استان های میانی عراق و برخی از کشورها برای جمهوری اسلامی ایران است.

پس از انتصاب نصرالله‌ رشنودی به‌ عنوان سرکنسول جدید ایران در اربیل، وی دیدارهای بسیاری با مقامات سیاسی و اقتصادی و فعالان این حوزه‌ با هدف تداوم و گسترش روابط اقتصادی و افزایش حضور ایران در بازارهای اقلیم کردستان انجام داده‌ است.