سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  14:50   

کربلا دل مسلمانان را به درد آورد/ شمرها هنوز هم تفرقه می افکنند

سرویس آذربایجان غربی- ماموستا خالدی خطیب ‌نماز جمعه در مهاباد گفت: اهل سنت در ظلمی که در کربلا علیه خاندان رسول خدا روا داشته شد، شریک نبوده و از خداوند تمنا می کنند که اشد مجازات شامل حال ظالمان این واقعه شود اما امروز هم شمرها به تفرقه میان مسلمانان می پردازند.

ماموستا خالدی خطیب نماز جمعه در مهاباد در خصوص شهادت امام حسین و ازدیدگاه اهل سنت می گوید؛ در آیه سی و ششم سوره توبه اشاره شده است که؛ از آن روزی که خداوند آسمانها و زمین را خلق کرده است، دوازده ماه را نیز تعیین کرده که از این تعداد چهار ماه به عنوان ماه های حرام شناخته شده اند و یکی از این چهار ماه، ماه محرم و اولین ماه سال قمری است.

 این ماه تنها شهادت حضرت حسین را شامل نمی‌شود، بلکه نجات حضرت موسی و غرق شدن فرعون و آزادی بیت الله الحرام از دسیسه ابرهه در این ماه اتفاق افتاده است و محرم قبل از شهادت امام حسین نیز به مبدا تاریخ اسلام تبدیل شده بود.

 امام حسین نوه پیغمبر اسلام است و کسانی که حضرت محمد (ص) را دوست داشته باشند باید برای آل و اصحاب و خانواده رسول خدا نیز حرمت قائل شوند. از دیدگاه اهل سنت حضرت حسین یکی از صحابه جلیل القدر رسول خداست و از جمله سروران جوانان بهشت است، به همین منظور اهل سنت برای نامگذاری فرزندان خود به نام این عزیزان هیچ ابایی ندارد و این نام را جزو نام برگزیدگان می دانند.

 اهل سنت نیز معتقد است که شهادت امام حسین در دشت کربلا بسیار مظلومانه اتفاق افتاده و با خواندن تاریخ درک می‌کنیم که این واقعه تا چه حد دردناک بوده است. وقتی می خوانیم که در آن مقطع خاص از تاریخ بزرگ مردی چون امام‌حسین، که نیاز دنیای اسلام در آن زمان بود، اینگونه مظلومانه به شهادت رسید، دل ها را به درد آورد.

 اهل سنت قطعاً از کسانی که در این حادثه دست داشته اند و اقدام به ظلم و جنگ علیه خاندان رسول خدا کرده‌اند بیزار است.

زمانی که امام حسین مطلع می‌شود که کوفیان حضرت علی را شهید کرده‌اند هم آنها نیز مستقیم و غیرمستقیم اطلاع می دادند که اگر حسین‌بن‌علی به کوفه بیاید با او بیعت خواهیم کرد به همین منظور امام حسین، مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد تا با آنها بیعت کند اما کوفیان بیعت خود را شکستند و مسلم را به شهادت رساندند در عین حال امام حسین نیز بی خبر از این ماجرا به سمت کوفه در حال حرکت بود تا زمانی که امام به کوفه می رسد ورق برمی‌گردد و نقل قولی هست که می گویند اگر دلها همه با تو باشد اما شمشیرها امروز همه علیه تو هستند، ای امام حسین.

نفوذی ها و کسانی که پشت پرده دشمنان اسلام بودند، همان فرصت طلبانی که با حضرت علی هم دشمنی داشتند، همانند شمر بن ذی الجوشن به وسوسه عبیدالله بن زیاد پرداختند  شمر به تحریک عبیدالله بن زیاد پرداخت و تاریخ را تغییر داد و امروز بعد از ۱۴۰۰ سال هنوز هم کسانی همانند شخصیت شمر با هدف دسترسی به تفرقه افکنی هویت های جنگ طلبانه در میان امت مسلمانان وجود دارند.

 بر حسب تقدیر جنگ و مقابله شروع شده جمعیت زیادی از پیروان حضرت حسین در این جنگ شهید شدند. این رویداد دل هر مسلمانی که برای خاندان پیامبر می‌تپد را بلرزه انداخت و امام حسین از خداوند طلب کرد خداوندا اگر این ملت ستمکار باقی بمانند باید تفرقه در میان شان افکنده شود کسانی که می خواهند خدمتگزاران اسلام را بکشند باید مجازات شوند این کوفیان ما را دعوت کردند تا ما را یاری دهند اما به ما حمله ور شدند و ما را کشتند .

کوفیان همان‌ها بودند که حضرت علی (ع) و حضرت حسین (ع)  را به شهادت رساندند اهل سنت در ظلمی که کربلا روا داشته شده است شریک نبوده و از خداوند تمنا می کنند که خداوند اشد مجازات خود شامل حال کسانی که در رویداد دست داشته اند کند، اما متاسفانه امروز برخی مبلغان و مداحان قصد دارند که اهل سنت را تخریب کنند و آنها را عامل کشتار دشت‌کربلا معرفی کنند و این مسئله اصلاً درست نیست و با هدف تفرقه در جهان اسلام عنوان می شود.

 از دیدگاه اهل سنت ماه محرم یکی از ماههای حرام است که خداوند معرفی کرده است و در این ماه عقد کردن مشکلی ندارد چرا که خود حضرت فاطمه زهرا در این ماه به عقد حضرت علی در آمده است.

اهل سنت به برگزاری مراسم عزاداری معتقد نیست. چرا که جماعت اهل سنت یک روز را هم به عزاداری برای رحلت حضرت رسول اختصاص نداده اند و تعزیه نهایت سه روز برای هر فرد برگزار می شود و بیش از این به برگزاری مراسمات سالگرد، هفتم، چهلم، و پوشیدن لباس سیاه اعتقادی ندارند. اما در این دو روز تاسوعا و عاشورا روزه می گیرند.

این مسئله به زمانی باز می گردد که حضرت رسول به مدینه رفتند و دیدند که در دهم ماه محرم اهل کتاب روزه گرفته اند و علت آن را سوال کردند متوجه شدند که پیروزی حضرت موسی علیه فرعون سبب شده که اهل کتاب این روز ەا به شادمانی این آزادی روزه بگیرند.

حضرت محمد (ص)  نیز فرمودند اگر حضرت موسی در این روز بر فرعون پیروز شده پس مسلمانان نیز باید در این روز به همین مناسبت روزه بگیرند که این مسئله در حدیث صحیح نیز آمده است و این روزه عاشورا گناهان صغیره یک ساله گذشته را پاک می کند.

این مسئله سبب غرور یهودیان شد و مسلمانان هم از این قضیه ناراحت شدند و نزد رسول خدا رفتند و گفتند ما تمایل نداریم که از یهودیان پیروی کنیم اما رسول خدا فرمود اگر خدا عمری به من بدهد و سال دیگر نیز زنده بمانم روزه نهم ‌محرم را نیز روزه خواهند گرفت برای اینکه عبادت ما مستقل از اهل کتاب باشد و تقلید از آنها به شمار می رود، اینست که مسلمانان اهل سنت در این ایام روزه می گیرند.