سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  14:58   

روایتی تصویری از محرم در قروه؛

بغض قروه در ماتم عاشورا شکست

سرویس کردستان- محرم نماد ایستادگی و مبارزه با ظلم است؛ ماهی به تاسوعا و عاشورا می رسد و ماتم از درد فراق سردار کربلا همه جا را فرا می گیرد؛ جایی که بغض ها می شکند و دل ها پریشان می شود.

به گزارش خبرنگار کردپرس، آونگ انتظار به وقت عزاداری برای محرم نواخته شد؛ تاسوعا و عاشورا از راه رسید. همه شهر در ماتمی بزرگ گریست و با اشک هایی که سوز شهریور گرمی را در چند لحظه می بازد به مهر؛ از امام خود طلب مغفرت کردند و دل های بی قرار در قروه به ماتم سردار کربلا پرداختند.

روز تاسوعا و عاشورا که می رسد هر سال در قروه هیئت ها برنامه هایی برای خود اجرا می کنند. یکی خیمه سوزان دارد و دیگری علم گردان است. یکی تعزیه می خواند و یکی هم به سمت اسرای شام می رود.

هیئتی گهواره علی اصغر دارد و زنجیره اسرایی از کودکان را به دنبال خود می کشاند. اسب هایی خونین می آیند و از فراق خبر می دهند. 

هیئتی به توزیع غذای نذری می پردازد و به عزاداران شام و ناهار می دهد. مردان و زنانی که نذر دارند مشغول پخش نذری های خود می شوند. در این روزها چشم ها اشک ریزان و دل ها پریشان است. تاسوعا را بدون آب با مشک خالی به شب رساندند و عاشورا را با دلتنگی تمام به شام غریبان. سپس دست در دست زینب با کاروان اسیران راهی می شوند و فریاد می زنند «چه می توان کرد با غم فراق...»

«فاطمیون» و رسم همنوایی

 عده ای پرچم به دست به سمت میدان اتحاد می آیند. جوانانی از هیئت «فاطمیون» که قبل از عزاداران مسجد امام رضا (ع) حرکت می کنند. شیوه عزاداری این هیئت متفاوت است. عده ای در ردیف اول هنگام حرکت دمام می زنند؛ سپس می ایستند و گروهی که پرچم «یا حسین» به دست دارند به سینه زنی و مداحی می پردازند و بعد از کمی سینه زنی می ایستند؛

پشت سر گروه دیگری هم باز با همان پرچم ها به سینه زنی مشغولند؛ این سه گروه هیئت «فاطمیون» به ترتیب پشت سرهم با سبکی جالب به عزاداری برای امام حسین (ع) می پردازند. جوانانی که با این سبک خاص همنوا با «زینب (س)» اشک ماتم از غم فراق می ریزند.