سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  19:06   

موافقت بغداد با قراردادهای نفتی روسیه و اقلیم کردستان

سرویس جهان- معاون وزیر خارجه عراق گفته است مسئله مخالفت بغداد با قراردادهای نقتی اقلیم کردستان و روسنفت روسیه حل شده است.

 

به گزارش کردپرس، اقلیم کردستان عراق در سال های 2017 و 2018 قراردادهای بزرگی در حوزه استخراج و انتقال نفت با شرکت بزرگ روسی روس نفت امضا کرد که ارزش آن حدود 4 میلیارد دلار است. بغداد مخالفت خود را با قراردادهای نفتی اقلیم کردستان با شرکت های خارجی از جمله روسنفت اعلام کرده و هشدار داده است اقلیم کردستان را بابت این موضوع تحت تعقیب قانونی قرار خواهد داد.

اما خبرگزاری رسمی تاس روسیه امروز به نقل از موید صالح، معاون وزیر خارجه عراق از حل مسئله مخالفت بغداد با قراردادهای نفتی میان اقلیم کردستان و روسنفت روسیه خبر داد.

وی افزود: این تنشها خاتمه یافته و ما امروز مشکلی از این بابت برای بحث کردن نداریم. همه چیز حل شده است.

اقلیم کردستان عراق در سال های 2017 و 2018 قراردادهایی با شرکت روسی روسنفت به امضا رساند که بر اساس آنها، شرکت روسی در 5 بلوک نفتی عراق اقدام به استخراج نفت خواهد کرد و در بخشی از این قراردادها اقلیم کردستان عراق متعهد شده بود در برابر دریافت پول نقد به عنوان پیش پرداخت فروش نفت، مسئله انتقال نفت اقلیم کردستان و مسئولیت اداره خط لوله نفت خام اقلیم کردستان به ترکیه را در اختیار شرکت روس نفت قرار داد.

ایگور سچین، مدیر عامل روسنفت ماه گذشته اعلام کرد در سال 2019 اقدامات مهمی از سوی این شرکت بویژه در حوزه کشف و استخراج نفت در اقلیم کردستان صورت خواهد گرفت.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت
#روسنفت
#روسیه