سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  19:55   

علی باباجان:

نمی توان از مسئله کردها فرار کرد

سرویس ترکیه - علی باباجان، وزیر امور خارجه و وزیر اقتصاد سابق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به مسائل موجود در ترکیه عنوان کرد: نمی توان از مسائلی مانند مسئله کردها و مسئله علوی ها فرار کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه Karar، علی باباجان، وزیر امور خارجه و وزیر اقتصاد سابق ترکیه که پس از جدایی از حزب عدالت و توسعه (AKP) در آستانه تاسیس حزب جدید در ترکیه است در اظهاراتی با اشاره به مسئله کردها عنوان کرد: قبل از هر چیزی در ترکیه یک مسئله بزرگ ترور وجود دارد. در کنار این یک مسئله آزادی، مسئله حقوق، مسئله اقتصاد و مسئله دموکراسی وجود دارد. باید تمام این ها را قبول کنیم. برای این که مسئله ای را حل و فصل کرد باید قبل از هر چیزی وجود آن مسئله را قبول کرد. زمانی که مسئله را انکار کنیم چگونه خواهیم توانست آن را حل و فصل کنیم؟ ما علاوه بر شهروندان کرد در گروه های دیگری از شهروندان نیز مسائلی را مشاهده می کنیم. نمی توانیم از این ها فرار کنیم. با یک تلاش صمیمی می توانیم برای حل مشکلات قدم برداریم.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تعیین سرپرست به شهرداری های کرد ماردین – دیاربکر – وان نیز عنوان کرد: افراد منتخب ملت را تنها دستگاه قضایی مستقل می تواند از کار برکنار کند. اراده ملت مهمترین قدرت در دموکراسی ها است. از فردی صحبت می کنید که توسط مردم انتخاب شده است. این انسان تنها یک فرد نیست. پشت این افراد ده ها، صدها و میلیون ها انسانی است که به او رای داده اند. باید به اراده ملت و منتخب این اراده احترام گذاشت. در غیر این صورت به ماهیت اصلی دموکراسی آسیب وارد کرده اید. تنها ارگانی که می تواند تعادل سازی در برابر این اراده ملت را داشته باشد تنها دستگاه قضایی مستقل است در غیر این صورت در وجدان عمومی زخم های عمیق باز خواهید کرد. دموکراسی مهم است ولی قانون نیز بسیار مهم است. اگر از موکراسی حقوق را نادیده بگیرید دموکراسی بعد از مدتی به اتوکراتی (یکه سالاری) تبدیل خواهد شد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها