سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 19 شهریور 1398  ::  22:03   

ازدحام جمعیت در عاشورای حسینی در کربلا 134 کشته و زخمی بر جای گذاشت

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نهادهای رسمی در عراق از کشته و زخمی بیش از 130 زائر در نتیجه ازدحام جمعیت در مراسم عاشورا در حرم مطهر امام حسین (ع) خبر می دهند.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، یاسر الغرابی، مسئول اطلاع رسانی آستان قدس حسینی بعد از ظهر امروز (سه شنبه) اعلام کرد که ازدحام جمعیت در مراسم عاشورا در حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی باعث شد شماری از زائران زخمی شوند.

الغرابی با این حال گزارش های حاکی از کشته و زخمی شدن شمار زیادی از زائران کربلای معلی در نتیجه ریزش دیوار و نشست زمین هنگام برگزاری مراسم عاشورا در حرم مطهر امام حسین (ع) را تکذیب کرد.

با این حال وزارت بهداشت عراق با صدور بیانیه اعلام کرد که آمار غیر نهایی قربانیان حادثه ازدحام جمعیت در مراسم عاشورای حسینی از کشته شدن 16 نفر و زخمی شدن 75 تن دیگر حکایت دارد.

به دنبال آن نیز، سرلشکر قیس المحمداوی، فرمانده عملیات فرات میانه در بیانیه ای ضمن اعلام موفقیت طرح امنیتی و خدماتی مربوط به مراسم عاشورا در کربلای معلی، کشته و زخمی شدن شماری از زائران در نتیجه ازدحام جمعیت را تایید کرد بدون آن که آماری در این باره ارائه دهد.

ساعتی پس از آن نیز سیف البدر، سخنگوی وزارت بهداشت عراق با صدور بیانیه ای از افزایش شمار قربانیان حادثه ازدحام جمعیت در حرم مطهر امام حسین (ع) به 31 کشته و 100 زخمی خبر داد که وضعیت 10 تن از آنها وخیم می باشد.

در همین حال، آستان قدس حسینی بیانیه ای در رابطه با جزئیات حادثه ازدحام جمعیت در کربلای معلی مذکور منتشر کرد که در آن آمده است: در بحبوحه حضور گسترده عاشقان و زائران امام حسین (ع) برای شرکت در عزاداری دسته میلیونی طویریج، در باب الرجاء ازدحام جمعیت روی داد که منجر به کشته و زخمی شدن شماری از شرکت کنندگان در این مراسم عزاداری شد.

آستان قدس حسینی در ادامه بیانیه خود نیز آورده است: پس از وقوع این حادثه، اکیپ های پزشکی و خدماتی آستان و گروهی از افراد داوطلب بی درنگ وارد عمل شدند تا وضعیت را کنترل کنند.

در نهایت نیز علاء الدین العلوان، وزیر بهداشت و محیط زیست عراق در یک کنفرانس خبری در کربلای معلی شمار قربانیان حادثه ازدحام جمعیت در مراسم عاشورا در حرم مطهر امام حسین (ع) را 31 کشته و 103 زخمی اعلام کرد و از ترخیص 25 تن از زخمی های این حادثه از بیمارستان پس از بهبودی و وضعیت بسیار وخیم 9 زخمی دیگر خبر داد.

نصیف الخطابی، استاندار کربلا نیز ضمن اعلام این که بیش از چهار میلیون زائر در عزاداری دسته طویریج در حرم مطهر امام حسین (ع) شرکت کردند، تاکید کرد که حادثه روی داده تنها ازدحام جمعیت بوده با این حال شمار زیادی کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

برچسب‌ها:
#عراق
#کربلا
#عاشورا
#زائران حسینی
#ازدحام جمعیت