سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  08:44   

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه:

گشت زنی های مشترک در شمال سوریه برای تاسیس منطقه امن کافی نیست

سرویس ترکیه - ، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود در اظهاراتی با اشاره به موضوع ایجاد منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: گشت زنی مشترک با نیروهای آمریکایی تحول خوبی است ولی کافی نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه استار، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود در اظهاراتی با اشاره به موضوع ایجاد منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: منطقه امن در شرق فرات و تحولات صورت گرفته در آنجا اولویت شماره یک سیاست های ما را تشکیل می دهد. اقدامات با آمریکا به شکل سریعی انجام می شود. همانگونه که می دانید گشت زنی های زمینی صورت گرفت. قبل از آن نیز گشت زنی های هوایی توسط هلیکوپترها صورت گرفته بود. مفهوم منطقه امن در شمال سوریه را بایستی به خوبی درک کرد. ما منطقه امن را در راستای تامین امنیت مرزهای ترکیه و همچنین بازگشت داوطلبانه و امن پناهندگان سوری به خانه ها، روستاها و شهرهای خود می خواهیم. چیزی که در شرق فرات باید انجام شود مشخص است؛ تنها روند باید سرعت بگیرد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد تا به یک معطل کردن و فریب دادن مانند نقشه راه منبج مراجعه کنند. سازمان ها و ارتش ترکیه در برخورد با موضوع پناهندگی یک رفتاری از خود نشان دادند که مایه روسفیدی انسانیت شده است. در این سیاست تغییری به وجود نیامده است. ولی مسئله پناهندگی تنها مسئله ترکیه نیست. زمان دست به کار شدن جامعه بین المللی در این خصوص خیلی وقت است که فرا رسیده است. دیگر غرب بایستی هر آنچه که از دستش برمی آید انجام دهد.

کالین خاطرنشان کرد: گشت زنی مشترک با نیروهای آمریکایی تحول خوبی است ولی کافی نیست. هر چه سریعتر منطقه امن باید تماماً ایجاد شود. برای این که تحولاتی که در منطقه صورت می گیرد به تأیید ما برسد نیروهای نظامی و کارشناسان ما بایستی در منطقه حضور پیدا کرده و تمامی تحولات را تأیید کنند. این حق طبیعی هر کشور مستقلی است.

سخنگوی بش تپه در اظهارات خود به مسئله جنگنده های F-35 و تعلیق عضویت ترکیه در پروژه تولید این جنگنده ها نیز اشاره کرده و افزود: می دانیم که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این خصوص صاحب یک اراده مشخصی است. ما از پروژه F-35 دست برنداشته ایم. خارج کردن ترکیه از این پروژه کار آسانی نیست. دیر یا زود باور داریم که این بحران را هم سپری خواهیم کرد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا