سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  10:41   

در دیدار با رئیس پارلمان عراق؛

سفیر آمریکا مسئولیت کشورش در بمباران مواضع حشد الشعبی را انکار کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سفیر آمریکا در بغداد تاکید کرد که کشورش در نقض حریم هوایی عراق و بمباران اماکن نظامی و انبارهای مهمات حشد الشعبی دست نداشته است.

به گزارش کردپرس به نقل از بغداد الیوم، دفتر اطلاع رسانی محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد که وی عصر چهارشنبه در شهر بغداد از متیو تولر، سفیر آمریکا در عراق استقبال کرده است.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، حلبوسی و تولر در دیدار خود توسعه روابط میان بغداد و واشنگتن در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و نظامی و همچنین نقش ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در ارائه پشتیبانی فنی، اطلاعاتی و آموزشی برای توانمندسازی نیروهای امنیتی عراق در مبارزه با تروریسم، تعقیب هسته های خفته آن و دفاع از مرزها و حریم هوایی کشور خود را بررسی کردند.

رئیس مجلس نمایندگان عراق و سفیر آمریکا در بغداد همچنین لزوم گسترش مشارکت شرکت های آمریکایی در زمینه سرمایه گذاری در بخش های انرژی و مسکن عراق و فراهم ساختن فرصت های شغلی برای بیشترین تعداد از جوانان این کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در همین حال، تولر ضمن تاکید دوباره بر تمایل آمریکا به پشتیبانی از دولت و ملت عراق، محافظت از ثبات سیاسی و حاکمیت این کشور، فعالیت در راستای تقویت توانمندی های نظامی آن برای دفاع از مرزهای خود و توسعه توانایی پدافند هوایی آن، مسئولیت کشورش در رابطه با تجاوز نظامی به حریم هوایی عراق و بمباران برخی اماکن نظامی و انبارهای مهمات در این کشور را تکذیب کرد.

این در حالی است که طی چند ماه اخیر شماری از پایگاه های نظامی و انبارهای اسلحه و مهمات نیروهای حشد الشعبی در برخی استان های عراق شاهد انفجارهای شدید ناشی از حملات به احتمال زیاد پهپادی بودند و در واکنش به این مسئله نیز ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد با صدور بیانیه ای مسئولیت حملات را بر عهده آمریکا گذاشته و تاکید کرد که این کشور چهار هواپیمای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی را با هدف بمباران پایگاه های نظامی و انبارهای اسلحه و مهمات این سازمان، وارد عراق کرده با این حال فالح فیاض، رئیس حشد الشعبی خاطر نشان ساخت که این موضع المهندس بیانگر دیدگاه رسمی سازمان نیست.

برچسب‌ها:
#عراق
#آمریکا
#حلبوسی
#تولر
#حشد الشعبی