سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  14:55   

سخنگوی دولت اقلیم کردستان اعلام کرد:

بدهی 80 میلیارد دلاری بغداد به‌ اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان – سخنگوی دولت اقلیم کردستان اعلام کرد دولت مرکزی عراق 80 میلیارد دلار به‌ این دولت بدهی دارد.
 

به‌ گزارش کردپرس به‌ نقل از رسانه‌ های اقلیم کردستان، جوتیار عادل سخنگوی دولت اقلیم در کنفرانسی خبری در اربیل بر ضرورت پرداخت بدهی 80 میلیارد دلاری به‌ اربیل از سوی دولت مرکزی عراق تاکید کرد.

وی درباره‌ اختلافات بر سر بودجه‌ 2020 عراق و سهم اقلیم کردستان از آن، گفت: اقلیم کردستان به‌ دنبال توافق با دولت مرکزی عراق است به‌ شرطی که‌ تمامی حقوق کردستان تضمین شود و برای این منظور قرار بر سفر هیئتی به‌ بغداد و گفتگو با وزارت دارایی عراق بر سر بودجه‌ 2020 می باشد.

وی پس انداز بخشی از حقوق کارمندان اقلیم کردستان را یکی از محورهای مذاکرات اربیل با بغداد ذکر کرد و گفت: ما حقوق کارمندان و دیگر حقوق بگیران را قطع نکرده‌ ایم و این بغداد بود که‌  دست به‌ این اقدام زد و میزان آن 8 تا 9 میلیارد دلار می باشد.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان تاکید کرد که‌ دولت مرکزی عراق به‌ اقلیم بدهی دارد و بودجه‌ نیروهای پیشمرگ، بخشی از این بدهی است که‌ از سال 2005 پرداخت نشده‌ و تا به‌ امروز 80 میلیارد دلار اقلیم کردستان نزد دولت مرکزی می باشد و لازم است بغداد این بدهی را پرداخت نماید.

جوتیار عادل اشاره‌ کرد که‌ میزان بدهی 80 میلیارد دلاری بغداد به‌ اربیل از سوی وزارتخانه‌ های دارایی و دیگر وزارتخانه‌ های مربوطه‌ اقلیم برآورد شده‌ است و یکی از اصلی ترین محورهای مذاکره‌ با دولت مرکزی خواهد بود.