سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  15:48   

بودجه نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان موضوع مورد اختلاف میان اربیل و بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده دولت اقلیم کردستان در بغداد، با اشاره به اینکه دولت عراق تاکنون بودجه تعیین شده برای نیروهای پیشمرگ اقلیم در بودجه  سال 2019 کشور را پرداخت نکرده گفت که این بودجه باید پیش از پایان سال جاری پرداخت شود. 

به گزارش کردپرس، در حالی که در قانون بودجه 2019 میلادی عراق، سهم نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان 68 میلیارد در ماه و جزو بودجه وزارت دفاع عراق، تعیین و دولت مرکزی موظف به پرداخت آن گردید، اما تاکنون هیچ مبلغی از این بودجه به نیروهای پیشمرگ پرداخت نشده است.

فارس عیسی نماینده دولت اقلیم کردستان در بغداد، طی گفتگو با سایت خبری هاولاتی، ضمن اشاره به اینکه میزان بودجه پرداخت نشده نیروهای پیشمرگ به 544 میلیارد دینار رسیده است، گفت که لازم است دولت عراق پیش از پایان سال 2020 میلادی تمام بودجه معوقه نیروهای پیشمرگ را پرداخت کند.

وی خاطر نشان ساخت که چندین نشست ویژه برای گفتگو در این مورد میان وزارت پیشمرگ و دولت عراق انجام شده و تلاش ها برای پرداخت بودجه پیشمرگ ادامه دارد.

همچنین تاکید کرد که در روزهای آینده نیز هیئت هایی از اقلیم کردستان به منظور گفتگو با دولت عراق، در مورد مسائل فیمابین به بغداد سفر می کند و پرداخت بودجه نیروهای پیشمرگ، یکی از موضوعات مورد بحث در دیدارهای این هیئت است.

 پیشتر نیز جبار یاور دبیر کل وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان اعلام کرده بود با وجود سپری شدن هشت ماه از سال 2019 دولت عراق هیچ مبلغی از بودجه نیروهای پیشمرگ را پرداخت نکرده و این در حالی است که وزارت دارایی عراق طی ابلاغ کتبی به وزارت دفاع بر ضرورت پرداخت سهم نیروهای پیشمرگ از بودجه تاکید کرده است.

بر اساس قانون بودجه 2019 عراق، پرداخت سهم بودجه اقلیم کردستان، منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت از سوی دولت اقلیم به دولت مرکزی عراق است؛ اما حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم و از جمله نیروهای پیشمرگ، ارتباطی با اختلافات سیاسی اربیل و بغداد و عدم تحویل میزان نفت تعیین شده ندارد و باید از سوی بغداد پرداخت شود.