سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  پنج‌شنبه 21 شهریور 1398  ::  18:56   

نشست پارلمان و دولت اقلیم کردستان در خصوص بودجه سال 2020 میلادی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در نشست میان هیئت دولت اقلیم کردستان و هیئت رئیسه و روسای فراکسیون های پارلمان کردستان، موضوع سهم اقلیم از بودجه سال 2020 میلادی عراق و شرکت اقلیم در تدوین آن، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش کردپرس، امروز پنج شنبه هیئت دولت اقلیم کردستان نشستی را با حضور آمانج رحیم دبیر هیئت دولت و والا فرید وزیر مشاور دولت در امور پارلمان، با هیئت رئیسه پارلمان کردستان و روسای فراکسیون ها و همچنین اعضای فراکسیون های اقتصادی، حقوقی و نیز فراکسیون منابع طبیعی پارلمان انجام داد.

سایت خبری- تحلیلی شارپرس در مورد این  نشست گزارش داد که هیمن هورامی نایب رئیس مجلس هدف از آن را گفتگو با دولت در مورد سهم اقلیم کردستان از لایحه بودجه 2020 عراق و مشارکت اقلیم در تدوین و آماده سازی لایحه بودجه اعلام کرده است.

وی ایجاد هماهنگی های بیشتر میان دولت و پارلمان اقلیم در مورد مسائل مهم از جمله گفتگوها با بغداد برای حل مشکلات و اختلافات فیمابین و کسب حقوق و امتیازات قانونی اقلیم از دولت عراق به ویژه در مسائل مربوط به نفت، بودجه و اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق را از دیگر اهداف و موضوعات مطرح در این نشست عنوان کرد.

امید صباح رئیس دیوان هیئت دولت اقلیم در این نشست اعلام کرد که دولت خواهان هماهنگی بیشتر با پارلمان است و هیئتی ویژه برای پیگیری مسائل مهم و سرنوشت ساز در اقلیم با هماهنگی پارلمان تشکیل می شود.

وی با ارائه گزارشی از گفتگوهای انجام شده با بغداد، به تشریح مواضع دولت اقلیم در مورد اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق، عادی سازی وضعیت مناطق مورد مناقشه و آماده سازی مقدمات برگزاری سرشماری عمومی در عراق و اقلیم کردستان پرداخت.

همچنین آمانج رحیم نیز ضمن اشاره به اینکه قطع بودجه اقلیم کردستان توسط بغداد در سال های 2014 الی 2018 موجب بدهی های بسیاری برای دولت اقلیم شده، تاکید کرد که سیاست دولت جدید اقلیم کردستان، توافق با دولت عراق در چارچوب قانون اساسی و بر سر تمامی مسائل مهم و ملی از جمله بودجه، نفت و ماده 140 قانون اساسی است.

همچنین سایت خبری خندان گزارش داد که شیرکو جودت رئیس فراکسیون حزب اتحاد اسلامی در پارلمان کردستان نیز در مورد این نشست به خبرنگاران اعلام کرده، بودجه و مسائل امنیتی و روابط با بغداد و آینده اقلیم، موضوعات اصلی گفتگوهای این دیدار بوده است.

همچنین با اشاره به اینکه بغداد حقوق کارمندان اقلیم را تا پایان سال جاری پرداخت می کند؛  گفت که قصد دولت اقلیم رسیدن به توافق با بغداد است، اما موانعی برای حصول این توافق وجود دارد و پارلمان تاکید می کند توافق با بغداد باید با حفظ حقوق قانونی اقلیم صورت گرفته و مشکلات از طریق قانون و دادگاه حل شود.

هیئت دولت اقلیم کردستان در روزهای گذشتە نشستی را با نمایندگان کُرد مجلس عراق نیز انجام داد.