انتشار:  دوشنبه 8 مهر 1398  ::  23:29   

اپرای معروف توسکا اثر آهنگساز مشهور ایتالیایی به زبان کردی در دیاربکر اجرا خواهد شد

سرویس ترکیه - اپرای معروف توسکا اثر جاکومو پوچینی، آهنگساز و اپرانویس معروف ایتالیایی در ماه جاری میلادی به کارگردانی جلیل توکسوز از کارگردانان کرد تئاتر ترکیه به زبان کُردی در دیاربکر اجرا خواهد شد.

به گزارش کردپرس، اپرای معروف توسکا اثر جاکومو پوچینی، آهنگساز و اپرانویس معروف ایتالیایی در ماه جاری میلادی به کارگردانی جلیل توکسوز از کارگردانان کرد تئاتر ترکیه به زبان کُردی در دیاربکر اجرا خواهد شد.

جلیل توکسوز که سال های حرفه ای خود را در زمینه تئاتر در شهر آمستردام هلند گذرانده است در نظر دارد تا بعد از اجرای نمایشنامه معروف "هملت" به زبان کُردی این بار اپرای معروف توسکا برگرفته از نمایشنامه ملودرام اثر ویکتورین ساردو را به زبان کردی در مرکز تئاتر شهر آمد (AŞT) به نمایش دربیاورد.

توکسوز در اظهاراتی با اشاره به این نمایش در دیاربکر عنوان کرد: «برای من اجرای تئاتر بسیار مهم است. چیزی که این را بسیار خاص و مهم می کند اجرای این تئاتر با زبان مادری ام است که نتوانسته ام تکلمش کنم. سالیان متمادی، در بازه های زمانی مختلف سختی عدم تکلم به زبان مادری را تجربه کرده ام. اجرای موفق نمایشنامه هملت به زبان کردی تا حدودی مرهمی بر روی این زخم بود. اکنون نیز تلاش برای اجرای یک اثر کلاسیک جهانی به همان شکل بسیار هیجان انگیز است. با این کار اهمیت زبان کردی در هنر اپرا نیز آشکار خواهد شد. تیم بسیار خوبی داریم. بازیگران با ارزشی در این تیم قرار گرفته اند. کاوه نمیر اثر را به کردی ترجمه کرده است. عیلم آلادوغان یکی از هنرمندان خوبی که در هلند با وی آشنا شدم کارهای دکور و صحنه را انجام داده است. سردار گَرَن نیز مشاور هنری نمایش است».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها