انتشار:  شنبه 19 اسفند  ::  09:05   

گزارش کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات:

فعالیت نیروهای ypg از طریق یک شرکت مخابراتی ترکیه رصد شده است

سرویس جهان- بنابر برخی گزارشها، از طریق یک شرکت مخابراتی ترکیه سعی شده است دستگاه های ارتباطی کاربران اینترنت در مناطق کردنشین سوریه هک شود. این اتفاق بیشتر نیروهای کرد سوریه متحد آمریکا در شمال سوریه را هدف قرار داده است.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، همزمان با فشا ترکیه بر کردها در شمال سوریه گزارش شده است که از سخت افزارهای تولید شده یک شرکت کانادایی برای هک کردن کامیپوتر و دستگاه های ارتباطی کابران اینترنت در منطقه کردنشین شمال سوریه استفاده شده است.

مدیر گروه رصد اینترنت Citizen Lab وابسته به دانشگاه تورنتو کانادا ضمن انتقاد از عدم تلاش دولت بر کنترل این نوع فناوری ها نسبت به پیامدهای آن هشدار داده است.

بر اساس این گزارش، Citizen Lab بعد از گزارش یک شرکت امنیت سایبری اروپایی مبنی بر استفاده دو کشور مشخص از تکنیک شناخته شده معروف Network Injection برای هک کردن کاربران اینترنت، پی برده است که کاربران اینترنت در شمال سوریه که شرکت مخابراتی ترک تلکام در آن منطقه فعال است هک شده اند.

گروه رصد Citizen Lab پی برده است که فعالیت های رصد فعالیت کاربران اینترنت و هک کردن آنها در استان های آدانا،هاتای، گازعنتاب، دیاربکر و آنکارا پایتخت ترکیه و بخشی از شمال سوریه و نیز کشور مصر اتفاق افتاده است.

اگرچه گفته شده که هویت کاربرانی که در شمال سوریه و مصر هک شده اند مشخص نیست اما سخت افزار مورد استفاده در جهت رصد فعالیت های کاربران اینترنت روی شبکه های اینترنتی شرکت ترک تلکام تامین کننده سرویس مخابراتی و اینترنت در ترکیه و شمال سوریه نصب شده است.

بیل مارک زاک تهیه کننده اصلی گزارش گفته است برخی از کاربرانی که از طریق سرویس اینترنتی  ترک تلکام هدف قرا گرفته اند نیروهای کرد سوریه موسوم به  ypgهستند که در حال حاضر درگیر نبردی شدید با ارتش ترکیه در شمال سوریه هستند.

شرکت ترک تلکام در واکنش به این گزارش هر گونه دخالت داشتن در هک کردن کاربران اینترنت را رد کرده و گفته است به قوانین حاکم بر این حوزه در ترکیه پایبند است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، سخت افزار استفاده شده در شبکه ترک تلکام از سوی شرکتی خصوصی در آمریکا به نام سندواین تامین شده است. همکاری شرکت سندواین با دولت ترکیه در سال 2016 نیز جنجال برپا کرد. مجله فوربس در سال 2016 گزارش داد که 6 تن از مهندسان شرکت پروسرتا که شرکت سندواین بخشی از این مجموعه است به علت این که در مسئله تامین سخت افزار برای رصد فعالیت کاربران برای شرکت ترک تلکام به دردسر افتاده بودند استعفا دادند.

فوربس نقل کرده است که یکی از مهندسان این شرکت در نامه استعفای خود نوشته بود نمی خواهد به خاطر بی عقلی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه بقیه عمرش تحت مراقبت باشد.

کد خبرنگار: 40101