انتشار:  شنبه 19 اسفند  ::  09:53   

مردم ۶۳ میلیاردتومان در زلزله کرمانشاه به هلال احمر کمک کردند

سرویس کرمانشاه- دبیرکل جمعیت هلال احمر در سومین جلسه چهارمین دوره مجمع عمومی جمعیت هلال احمر گفت: ما اوج همدلی و مشارکت مردم را در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم و هموطنانمان ۶۳ میلیارد تومان به حساب جمعیت واریز کردند.

به گزارش کردپرس، محمود محمدی نسب دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور سومین جلسه چهارمین دوره مجمع عمومی جمعیت هلال احمر با اشاره به فعالیت های جمعیت هلال احمر در 4 ماه گذشته اظهار کرد: در۴ ماه گذشته شاهد حوادث متنوعی در استان های مختلف مانند زلزله در استان های کرمانشاه، بوشهر، خوزستان، گیلان، البرز و کرمان بودیم.

وی با اشاره به فعالیت های انجام شده درخصوص زلزله کرمانشاه که این فعالیت ها ادامه دار است، افزود: امداد و نجات، آواربرداری، جستجو افراد زنده و جمع آوری کشته شدگان در ساعات اولیه پس از زلزله توسط جمعیت هلال احمر به وقوع پیوست. 

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور ادامه داد: در این زلزله کرمانشاه به 8 منطقه تقسیم شد و مدیریت هر قسمت به یکی از مدیران عامل استان ها واگذار شد که کمک رسانی در منطقه سرپل ذهاب در اختیار همکارانمان در خراسان رضوی بود. 

مهندس محمدی نسب گفت: پس از این مرحله سازمان داوطلبان اقدام به جذب مشارکت های مردمی کرد که در حادثه زلزله کرمانشاه اوج مشارکت مردمی را مشاهده کردیم تا جایی که جمعیت هلال احمر و دیگر دستگاه های امدادرسان و کمک کننده در این واقعه، از مشارکت مستقیم مردم عقب ماندند.

وی مبلغ کمک های نقدی مردم به حساب جمعیت هلال احمر را 63 میلیارد تومان عنوان و خاطرنشان کرد: تصمیم بر این شد تا پس از کاهش التهاب ها این مبلغ برای مردم زلزله زده هزینه شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه سازمان جوانان هلال احمر در حادثه کرمانشاه ورود خوبی داشت و تیم های متعددی از سراسر کشور به منطقه اعزام شدند، تصریح کرد: این گروه ها اقدامات متعددی از جمله برگزاری مراسم ختم برای بازماندگان حادثه، ایجاد فضاهای دوستدار کودک، برگزاری مراسم های مختلف برای مردم، ارائه خدمات مددکاری برای افراد دچار افسردگی و ... انجام داد که این اقدامات تا 6 فروردین ادامه می یابد.

محمدی نسب مستندسازی از وقایع و امدادرسانی در کرمانشاه برای اولین بار در تاریخ اقدامات جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: این مستندسازی در راستای بررسی چالش ها و شناسایی نقاط ضعف و قوت انجام می شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور ادامه داد: به زودی مصاحبه های مفصلی با مدیرانی که در رابطه با زلزله کرمانشاه ثبت و ضبط شده است در قالب کتاب ها و فیلم منتشر خواهد شد.

مهندس محمدی نسب به چالش های پیش روی زلزله زدگان اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین چالش های پیش روی گرمای هوا در منطقه است که از محل کمک های نقدی مردمی تهیه کولر در دستور کار قرار دارد. 

وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه نیز افزایش مار و عقرب گزیدگی را شاهد هستیم که در این حوزه برمبنای درخواست وزارت بهداشت برنامه ریزی هایی برای سم پاشی و کنترل گزندگان و پیش بینی درمان افرادی که دچار گزیدگی می شوند را نیز خواهیم داشت.

دبیرکل جمعیت هلال احمر به حادثه بهمن اشترانکوه، موج کولاک و بهمن که 22 استان کشور را متاثر کرد اشاره ای داشت و افزود: در سقوط هواپیمای تهران یاسوج که آخرین حادثه ناگوار کشور بود، عملیات جست و جو برای پیدا کردن لاشه هواپیما و جانباختگان این حادثه از دیگر مواردی بود که امدادگران هلال احمر در آنها نقش خدمات رسانی خود را به بهترین نحو ممکن انجام دادند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مهندس محمدی نسب ادامه داد: برای پیدا کردن لاشه هواپیما از نیروی هوافضای سپاه درخواست کمک شد که بعد از 48 ساعت لاشه هواپیما پیدا شد و بعد از آن امدادگران جمعیت هلال احم مشغول پیدا کردن اجساد شدند که برای این اقدام در ارتفاع 3 هزار متری کمپی برپا شد و این جستجوها هنوز هم ادامه دارد.