انتشار:  یک‌شنبه 20 اسفند  ::  12:44   

صالح مسلم:

کردهای سوریه وابسته به پ.ک.ک نیستند

سرویس جهان- صالح مسلم رهبر پیشین حزب کردی PYD در سوریه می گوید کردهای سوریه و نهادهای نظامی آن وابسته به پ.ک.ک نیستند.

به گزارش کردپرس، یکی از دلایل تهاجم ترکیه به عفرین در شمال سوریه که تحت کنترل نیروهای کرد است، وابسته دانستن نیروهای کرد سوریه به پ.ک.ک است. پ.ک.ک از نظر برخی از کشورهای جهان از جمله اعضای اتحادیه اروپا و نیز آمریکا که در حال حاضر از کردهای سوریه در مبارزه با داعش حمایت می کند سازمانی تروریستی محسوب می شود زیرا به گفته این کشورها پ.ک.ک غیرنظامیان را نیز هدف قرار می دهد.

اما صالح مسلم رهبر سابق حزب PYD و مسئول ارتباطات خارجی جنبش جامعه دموکراتیک در سوریه این مسئله را رد می کند و معتقد است کردهای سوریه خودشان در مورد امورشان تصمیم می گیرند.

صالح مسلم به نیویورک تایمز گفت: ما متلعق به روژاوا( مناطق کردنشین سوریه) هستیم و جمعیت این جا را سازماندهی کرده ایم. و این مسئله به این معنی نیست که ما وابسته به پ.ک.ک هستیم؛ ما خودمان برای اداره امورمان تصمیم گیری می کنیم.

وی معتقد است پ.ک.ک سازمانی تروریستی نیست. صالح مسلم می گوید شاید این سازمان در دهه های 1980 و 1990 چنین اقداماتی انجام داده باشد اما آنها توافق کردند بر اساس قوانین بین المللی از غیرنظامیان محافظت کنند و  آن زمان من نشنیده ام که پ.ک.ک به غیرنظامیان حمله کند.

اما یوست هیلترمن ناظر مسائل کردها در گروه بین المللی بحران با نظر صالح مسلم مخالف است. وی می گوید هر کسی با یک نگاه می تواند بفهمد که نیروهای کرد سوریه یا YPG همان پ.ک.ک است. YPG بخشی از ساختار فرماندهی پ.ک.ک محسوب می شود. درست است بیشتر نیروهای YPG سوری هستند اما تقریبا بخشی از پ.ک.ک محسوب می شود.

کد خبرنگار: 40101