انتشار:  یک‌شنبه 20 اسفند  ::  13:25   

خبرنگار اعزامی کردپرس گزارش می دهد:

آخرین وضعیت عفرین و بازیگران آن

سرویس سوریه- ترکیه در تلاش است راه های مواصلاتی منتهی به عفرین را قطع کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی کُردپرس به عفرین، شبه نظامیان وابسته به ترکیه سعی دارند با وصل کردن محور شرا و محور جندرس،ارتباط عفرین را با بیرون قطع کنند.

در حال حاضر از روستای ( الهوی) در محور شرا، شبه نظامیان ۲ کیلومتر و از روستای( تل حمو) در محور جندرس ۱۲ کیلومتر با شهر عفرین فاصله دارند. ترکیه قصد دارد با رساندن این دو نقطه به یکدیگر محاصره عفرین را کامل کند. 

 

عفرین و محاصره حلب

خبرنگار کُردپرس با بررسی تحولات عفرین و گفت و گو با منابع میدانی در شمال سوریه، معتقد است که هم ایران و هم دولت سوریه مخالف لشکرکشی ترکیه به شمال سوریه هستند و به نظر منابع میدانی، هدف ترکیه از تصرف عفرین، ایجاد کمربندی امنیتی در راستای محاصره شهر حلب است. ترکیه با وصل کردن محور جرابلس-اعزاز-باب-عفرین و ادلب پروژه خود را برای محاصره حلب و تحولات آینده آماده می کند.


پروژه ترکیزه کُردن شمال غربی سوریه

بنا به اطلاعات کُردپرس، دو سال پس از تصرف جرابلس، باب و اعزاز زبان ترکی در مدارس این‌ مناطق به صورت زبان دوم به دانش آموزان آموزش داده می شود و پرچم ترکیه بر فراز ساختمان‌های این شهرها برافراشته شده و همه تابلوها در این مناطق به زبان‌ترکی و عربی نوشته می شود و پلیس ترکیه هم برای ایجاد نظم در این‌مناطق مستقر شده است.


هدف نهایی ترکیه

با بررسی وضعیت حمله ارتش ترکیه به شهر عفرین، باید گفت آرزوی دیرین ترکیه برای احاطه بر استان حلب در حال تحقق است و اگر ترکیه بتواند به خواسته خود در عفرین برسد، به نظم نوین‌ نئو عثمانی در شمال سوریه جامه عمل پوشانده است.


اسکان معارضان و تندروها در شمال سوریه

گروه هایی که امروز همراه با ارتش ترکیه در عفرین می جنگند، بقایای همان گروه رادیکال و تندرو هستند که با کمک‌های ترکیه در جنگ میدانی با ارتش سوریه و نیروهای مقاومت و همچنین کُردها شکست خورده بودند و امروز ترکیه با سازماندهی آنها، در حال شکل دادن‌ دوباره جبهه ای علیه گروه های مقاومت و کُردها است. ترکیه با این‌ عمل به دنبال توافقات سیاسی و تاثیرگذاری در آینده سوریه است.