انتشار:  دوشنبه 21 اسفند  ::  13:39   

وال استریت ژورنال خبر داد؛

کاهش فعالیت آمریکا در پایگاه اینجرلیک ترکیه پیامد حمایت از کُردها

سرویس جهان- برخی مقمات آمریکایی گفته اند به دنبال تشدید اختلافات میان آمریکا و ترکیه از جمله بر سر حمایت واشنگتن از کردها، آمریکا برخی هواپیماهای خود را که در پایگاه اینجرلیک ترکیه مستقر بوده به افغانستان منتقل کرده و فعالیت در این پایگاه را کاهش داده است.

به گزارش کردپرس، ترکیه از سال 2014 که آمریکا حمایت از کردهای سوریه را پس از حمله داعش به کوبانی آغاز کرد و تاکنون نیز ادامه داده، نسبت به این اقدام آمریکا همواره شدیدا انتقاد کرده است. حمایت آمریکا از کردهای سوریه در نبرد با داعش در شرق فرات باعث تشدید تنش های موجود میان آمریکا و ترکیه شده و در مقطعی ترکیه هشدار داده بود که ممکن است ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه که آنکارا آنها را تروریست می خواند باعث شود آمریکا دیگر نتواند از پایگاه اینجرلیک ترکیه در مقابله با داعش در سوریه استفاده کند.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی گفته است تنش ها میان دو کشور باعث شده است آمریکا اقدام به کاهش فعالیت در پایگاه اینجرلیک کند و تعدادی از جنگنده های خود را به افغانستان منتقل کند.

مقامات آمریکای گفته اند این کشور عملیات های نظامی خود را که از طریق این پایگاه صورت می گرفت کاهش داده و ممکن است به فکر تقلیل دایمی نیرو و هواپیما در این پایگاه باشد. بر همین اساس، آمریکا اسکادرانی از هواپیماهای A-10 خود را در ماه ژانویه 2018 به افغانستان منتقل کرده و در حال حاضر فقط هواپیماهای سوخت رسان در این پایگاه مستقر هستند. همچنین اشاره شده تعداد خانواده های نیروهای آمریکایی که در این پایگاه سکونت دارند کاهش یافته است.

با این حال، مقامات آمریکایی تاکید کرده اند آمریکا همچنان متعهد به مسئولیت خود در برابر ترکیه به عنوان متحد عضو ناتوی خود است و در نظر ندارد حضور خود را در این پایگاه باز هم کمتر کند.

به گفته مقامات آمریکایی، ترکیه محدودیت های جدیدی برای استفاده آمریکا از این پایگاه وضع نکرده است اما به دلیل این که ترکیه از این موضوع به عنوان اهرم فشاری علیه آمریکا استفاده کرده، استفاده نیروی هوایی آمریکا از این پایگاه با چالش های زیادی روبه رو شده است.

مقامات ترکیه کاهش فعالیت نظامی آمریکا در پایگاه اینجرلیک را تایید کرده اند اما معتقدند این امر ناشی از ایجاد محدودیت توسط ترکیه نیست بلکه آمریکا در حال حاضر  فعالیت در افغانستان را بر سوریه ترجیح می دهد.

دو مقام آمریکایی به این روزنامه گفته اند اخیرا برخی اقدامات مقامات ارشد ترکیه موجب تعلیق بیش از اندازه عملیات های هوایی آمریکا علیه داعش از این پایگاه شده است. مقامات ترکیه ای از آمریکایی ها خواسته اند باند فرودگاه در این پایگاه را برای انجام فعالیت ترکها در اختیار آنها قرار دهند. این اقدامات باعث شده است که برخی عملیات های هوایی آمریکا که از این پایگاه انجام گرفته بیش از یک روز به تعویق بیفتد.

کد خبرنگار: 40101