سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 21 اسفند  ::  14:13

سیاستمدار کرد عراقی:

جایگاه کُردها در مقابل بغداد در 48 سال پیش قوی‌تر از اکنون بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سیاستمدار کرد عراقی تأکید کرد که کُردهای این کشور، در سال 1970 میلادی و 48 سال پیش، در مقابل دولت مرکزی، به دلیل داشتن یک رهبر واحد، دارای جایگاه قوی‌تری نسبت به وضعیت فعلی خود بودند.

به گزارش کردپرس، محمود عثمان در گفتگو با ان. آر. تی، گفت که کُردهای عراق در سال 1970 میلادی که توانستند با دولت وقت عراق وارد توافق شوند، به دلیل اینکه دارای یک حزب واحد و یک رهبر مشترک بودند، دارای جایگاه و موقعیتی بسیار قوی‌تر از اکنون در مقابل بغداد بودند.

سیاستمدار کرد عراقی و نماینده پیشین در مجلس عراق، افزود که خود وی در سال 1970 ریاست هیئت کُردی در گفتگو با بغداد را بر عهده داشته و این هیئت در گفتگو با دولت وقت بغداد دستاوردهای مهمی را برای کرُدها کسب کرده و موفق به امضای توافقنامه‌ای شد که به مدت 4 سال حقوق کُردها در عراق را تأمین می‌کرد و کُردها در این مدت پیشرفت‌های بسیاری را در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به دست آورده و در سطح داخلی و خارجی موفقیت هایی کسب کردند.

وی تأکید کرد که در آن زمان در هر دو طرف فقط یک نفر تصمیم گیرنده بوده و اما اکنون در اقلیم کردستان و در دولت بغداد چندین حزب تصمیم گیرنده در گفتگوها و توافقات دخیل و تأثیرگذار هستند و باید با طرف های بسیاری سازش و گفتگو انجام شود، تا تصمیمی اجرایی شده و توافق میان اربیل و بغداد حاصل شود.

در توافق 11 مارس سال 1970 میان کُردها و دولت وقت عراق کردها توانستند امتیاز خودمختاری را کسب کنند و بسیاری از حقوق آنان به رسمیت شناخته شده و  زبان کُردی به عنوان زبانی رسمی در عراق معرفی شد و کُردها قانونا در دولت عراق مشارکت کردند. .

اما در سال 1974 دولت عراق اعلام کرد که خودمختاری شامل مناطق کردنشین شنگال و کرکوک، خانقین نمی شود و به همین دلیل این توافقنامه هرگز به صورت کامل اجرایی نشد.