انتشار:  دوشنبه 21 اسفند  ::  16:33   

انتقاد شدید از مواضع فؤاد معصوم در اختلافات اربیل و بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از سیاستمداران کُرد رئیس جمهور کُرد عراق را به دلیل سکوت و موضع منفعلانه در خصوص اقدامات بغداد علیه اربیل، به شدت مورد انتقاد قرار داده و وی را به طرفداری از دولت عراق در مقابل کُردها متهم کرد.

به گزارش کردپرس محمود عثمان سیاستمدار برجسته کرد و نماینده پیشین مجلس عراق در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان گفت که پس از سقوط رژیم صدام و پایان دوره ریاست جمهوری جلال طالبانی وی تأکید کرده که نباید کُردها بار دیگر این منصب را در اختیار بگیرند؛ چراکه این منصب اکنون در مقایسه با دوره اول که طالبانی در این منصب بود، اختیارات چندانی ندارد و بهتر است که کُردها منصب ریاست مجلس عراق را در دست بگیرد.

وی تأکید کرد که طالبانی به دلیل قدرت کاریزماتیک  و شخصیت تأثیرگذار و روابط داخلی و خارجی خود، با وجود محدودیت اختیارات اجرایی منصب ریاست جمهوری عراق، توانسته بود که تعادل میان جریان ها و طیف های مختلف را حفظ کند، اما بود و نبود فؤاد معصوم رئیس جمهور کُرد کنونی عراق به دلیل سکوت و مواضع منفعلانه وی، هیچ تفاوتی برای اقلیم کردستان و عراق ندارد و وجود وی هیچ تأثیری در تحولات و وضعیت کنونی نداشته و در حقیقت وی در ظاهر دارای نامی بزرگ است اما در باطن ویرانه ای بیش نیست و در تصمیم گیری ها وجود وی تأثیری ندارد و هیچ طرفی نیز اهمیتی برای وی و منصبش قائل نیست.

همچنین گفت که صدور یک بیانیه از سوی فؤاد معصوم در خصوص اقدامات بغداد علیه اربیل و یا استعفای اعتراضی وی می توانست  واکنش و انعکاس جهانی به دنبال داشته باشد و در وضعیت کنونی تأثیرگذار باشد.

محمود عثمان تأکید کرد که باید رئیس جمهور و دیگر وزیران کُرد دولت عراق و اعضای کُرد دادگاه عالی فدرال عراق از عرصه سیاسی عراق خارج شده و استعفای خود را اعلام کنند، زیرا تا زمانی که آنان در مناصب خود به صورت عادی حضور دارند، اقدامات بغداد علیه اربیل و نقض قانون توسط دولت مرکزی عراق ادامه می یابد.

وی خاطر نشان ساخت که مناصب مذکور فقط تشریفاتی بوده و هیچ نفعی برای کُردها و اقلیم کردستان در بر ندارد.

سیاستمدار کُرد عراقی ایجاد اتحاد و صفوف متحد میان کُردها را ضروری دانسته و به اتحاد میان نمایندگان کُرد مجلس عراق اشاره کرده و گفت که اگر احزاب اقلیم نیز با یکدیگر متحد بودند، بغداد نمی توانست که از شکاف و اختلافات میان آنان سوءاستفاده کند.

محمود عثمان همچنین می گوید که دولت عراق با استفاده از سکوت رئیس جمهور و وزیران کُرد دولت و اعضای دادگاه فدرال عراق، حقوق مردم اقلیم کردستان را به آسانی نقض می کند.