انتشار:  دوشنبه 21 اسفند  ::  18:46   

درگیری در پارلمان ترکیه میان نمایندگان HDP و AKP بر سر مسئله عملیات عفرین

سرویس ترکیه - طرح حزب دموکراتیک خلق ها به منظور تشکیل کمیسیون حقیقت یاب در خصوص کشتار غیرنظامیان در عفرین بار دیگر باعث درگیری میان نمایندگان حزب عدالت و توسعه و حزب دموکراتیک خلق ها شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، طرح حزب دموکراتیک خلق ها که از سوی مرال دانیش بشتاش، نماینده آدانا در پارلمان ترکیه به منظور تشکیل کمیسیون حقیقت یاب در خصوص کشتار غیرنظامیان در عفرین مطرح شده بود بار دیگر باعث درگیری های فیزیکی میان نمایندگان حزب عدالت و توسعه و حزب دموکراتیک خلق ها شد.

هدی کایا، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها ابتدا در این خصوص در صحن علنی مجلس گفت: جنگ عفرین به دلیل مشکلات امنیتی در ترکیه آغاز شده است. این جنگ تلاش حزب عدالت و توسعه برای برگرداندن قدرت از دست رفته خود با تکیه بر سیاست خون و نفرت است. به ملت محترممان عرض می کنم. همانگونه که شما می گویید بر اساس بارو و اعتقادات ما و بر اساس کتاب مقدسمان؛ حمله کردن به شهری که مردمان آن در حال زندگی هستند جهاد نیست.

این اظهارات هدی کایا باعث واکنش تند نمایندگان حزب عدالت و توسعه شد که همزمان با واکنش نمایندگان آک پارتی کایا به سخنان خود ادامه داد: و متاسفانه که به خاطر این سیاست کثیف و روابط کثیف بین المللی فرزندان خانواده های فقیر ترکیه قربانی می شوند. به ما به خاطر مخالفت با جنگ عفرین خائن می گویند. تروریست می گویند. هر کس هر چه می گوید بگوید؛ امروز نیز مانند دیروز در برابر یک جنگ نابرابر خواهیم ایستاد و به فریاد کشیدن حقیقت ها ادامه خواهیم داد. امروز عفرین با ذهنیت قتل عام گری مانند داعش روبه رو شده است و ارتش آزاد سوریه به مانند داعش همان وحشت و قتل عام را اجرا می کند. ارتش آزاد سوریه ارتش قاتل ها است. ارتش داعش است.

بعد از این اظهارات نماینده حزب دموکراتیک خلق ها ناجی بوستانچی نماینده حزب عدالت و توسعه نیز در سخنان خود عنوان کرد: هیچ کس ملت ترکیه را احمق فرض نکند. در سوریه یک نقشه طراحی شده است. به گروههای تروریستی در آنجا سلاح داده می شود. قدرت های امپریالیستی به آنان دستور ایجاد دشمنی و نفاق میان مردم خاورمیانه را داده اند. کردهای شمال سوریه که از شر ی.پ.گ فرار کرده اند به ترکیه و شمال عراق پناه برده اند. نظامیان ی.پ.گ روستاهای اعراب را با خاک یکسان کرده اند. در عین حال هوا و هوس هایی هم علیه ترکیه در سر دارند.

 

کد خبرنگار: 30102