انتشار:  دوشنبه 21 اسفند  ::  18:48

مشکلات و قابلیت های ایلام از نگاه استاندار

سرویس ایلام- استاندار ایلام گفت: ما در شاخص های توسعه وضعیت خوبی نداریم ، ولی با توجه به امکانات استان می توانیم کمبودها را جبران کنیم.

به گزارش کردپرس از روابط عمومی استانداری ایلام قاسم سلیمانی دشتکی در شورای اداری استان گفت : قابلیت های توسعه استان همانند ذخایر نفت و گاز ، موقعیت مرزی، تنوع در تولیدات کشاورزی، وضعیت خوب آبی نسبت به خشکسالی اخیر، کانی های غیر فلزی ، جاذبه های گردشکری ، نفت و گاز و پتروشیمی ، نیروگاههای سیکل ترکیبی ، بادی و خورشیدی باید مورد استفاده قرار گیرند.
استانداری ایلام افزود : ضعف در زیرساخت ها و انرژی ، دور ماندن توسعه استان در بخش اقتصادی و حضور کم بخش خصوصی ، وابستگی مردم به دولت ، جایگاه نفت و گاز در استان ، هزینه های بالای تولید مطلوب ، پایین بودن بهره وری در صنعت و زیرساخت های بهداشتی - درمانی از جمله مشکلات استان است که باید در رفع آنها تلاش کنیم ، و مراکز اقامتی ، هتل ها، مجتمع های بین راهی نیز از نیازهای استان است که باید برای ایجاد آنها برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
وی افزود : راه آهن از ضروریات استان است ، که در این خصوص با پیگیری های صورت گرفته ، پروپزال کامل راه آهن اسلام آباد – ایلام از طریق وزارت راه به شورای عالی اقتصاد ارسال شد و در حال تصویب است که با تصویب مجلس ، پروژه های ملی که از فاینانس استفاده می کنند، می بایست 15 درصد اعتبار آن از طریق سرمایه گذار تأمین شده و فایناس نیز از طریق صندوق ذخیره قابل تأمین است . 
وی برنامه سفر مسئولین ملی به استان خوب ارزیابی کرد و گفت : سفر مسئولین به استان امسال خوب بوده و در سال 97 هم رشد بسیار خوبی خواهد داشت و دعوت از وزا برای سفر به استان و سفر رئیس جمهور در تابستان نیز برنامه ریزی شده است . وی گفت : مدیران خادم مردم و نظام و در ارتباط با وزیر متبوع خود ، نماینده مردم استان هستند و عبارات « نمی شود» ، «ابلاغ نشده » و یا « دستگاههای نظارتی اجازه کار نمی دهند» در ادبیات مدیران قابل قبول نیست .
وی با شاره به انتصابات در استان گفت : انتصابات طبق روال قبلی خود در حال اجرا ست و دولت تصمیم دارد از توان مدیریتی بانوان استفاده کنند و دستگاهها موظفند از بانوان حداقل در 30 درصد پست های مدیریت خود استفاده کنند. در خصوص استفاده از ظرفیت جوانان و تعیین مشاوران جوان نیز باید اقدام شود.
وی از مدیران خواست ارتباط خود را با رسانه ها افزایش دهند افزود : رسانه ها به عنوان سوپاپ اطمینان نظام و عامل ارتباط مردم با مدیران هستند و انتقاد از مدیران جایز است ولی تهمت و افترا به افراد قابل قبول نیست. 
وی در خصوص انتشار آگهی ها گفت : با محوریت اداره کل ارشاد اسلامی استان دستگاهها ی اجرایی موظفند نسبت به انتشار آگهی ها اقدام کنند ، همچنین مطالبات مطبوعات تا قبل از عید پرداخت شود .
وی گفت : نامه ها و درخواستهای مردم یکی از گلایه های بزرگ مردم است ، پاسخ به درخواست های مردم از اولویت مدیران باشد و حتما هیچ نامه ای بدون پاسخ نماند ، چرا که یکی از مبانی نارضایتی مردم ، این است که مدیران به مردم پاسخگو نیستند و جواب نامه ها را نمی دهند و یا وعده غلط می دهند
وی توسعه زیرساخت های بهداشتی درمانی، تقویت مراکز اقامتی ، هتل و مجتمع های بین راهی، مهار آب های مرزی، پیگیری مرز های چنگوله مهران و چیلات دهلران، جذب سرمایه گذاران برای توسعه استان، زیرساخت های شهرک های صنعتی ، توسعه و گسترش مهارت ها و آموزش های فنی و حرفه ، تدوین سند پایگاه اربعین از اولویت های مهم کاری استان در سال آینده بر شمرد .