انتشار:  دوشنبه 21 اسفند  ::  22:14   

مهمترین تحولات روز دوشنبه 21/12/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز دوشنبه 21 اسفند 1396 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • سخنگوی دولت ترکیه: درباره عملیات مبارزه با ترور در شمال عراق با حکومت این کشور هم عثیده هستیم

بکر بوزداغ، سخنگوی حکومت ترکیه پس از تشکیل جلسه هیئت وزیران در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت کرد و در اظهاراتی با اشاره به عملیات های طراحی شده در شمال عراق برای مبارزه با PKK توسط ترکیه عنوان کرد: مذاکراتی که با حکومت عراق داشتیم مثبت بود. حکومت عراق نیز برای مبارزه با گروه های تروریستی با ترکیه به هم فکری رسیده است. با طبل و دهل به آنجا خواهیم رفت. زمانی که سربازان ما و جنگنده های ما را دیدند آمدنمان را خواهند فهمید.

  • رئیس حزب اسلام گرای کُردی هدی – پار: می توانیم وارد یک ائتلاف سیاسی شویم

زکریا یاپیچی اوغلو، رئیس حزب اسلام گرای کردی هدی – پار، اعلام کر این حزب برای تشکیل ائتلاف با احزاب سیاسی ترکیه آمادگی دارد و پیشنهادهای مطرح شده از سوی احزاب دیگر را بررسی خواهد کرد.

  • اورهان میراوغلو؛ نماینده کردتبار حزب عدالت و توسعه: آنان که کنترل شمال سوریه را در دست دارند هیچ ارتباطی با کردهای سوریه ندارند

اورهان میراوغلو، نماینده کردتبار حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه در اظهاراتی با تاکید بر این که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه هیچ ارتباطی با منافع کردها ندارد تصریح کرده است: نباید منافع یک قوم را با منافع یک گروه در کفه ترازو گذاشت.

  • جزئیاتی از سقوط هواپیمای اختصاصی ترکیه در ایران: خلبان هواپیما از اولین زنان خلبان نیروهای مسلح ترکیه بود

خبر سقوط هواپیمای خصوصی متعلق به هولدینگ باشاران ترکیه در ایران در رسانه ها و جامعه ترکیه بازتاب گسترده ای داشته است. از جزئیات سقوط این جت اختصاصی که توجه رسانه های ترکی را به خود جلب کرده خلبان آن است که از اولین خلبانان زن نیروهای مسلح ترکیه به حساب می آمد. ملیکه قووت از اولین زنانی بود که در نیروهای مسلح ترکیه به عنوان خلبان جنگنده های ارتش ترکیه را هدایت می کرد.

  • وزارت خارجه ترکیه: یک بار دیگر در خصوص سهل انگاری در برابر PKK به آلمان هشدار می دهیم

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به حملات صورت گرفته به دو مسجد ترک ها در برلین پایتخت آلمان و شهر لاوفن آم نکا، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: قبول مسئولیت حمله به مسجد لاوفن آم نکا توسط PKK یک بار دیگر صورت واقعی این سازمان را نشان داد. یک بار دیگر در خصوص سهل انگاری های صورت گرفته در ارتباط با PKK به آلمان هشدار می دهیم.

  • انفجار زنجیره ای در یک انبار کپسول گاز در آنکارا

در یک انبار نگهداری کپسول های گاز در منطقه بی بازاری در آنکارا، پایتخت ترکیه چندین انفجار پیاپی روی داد که در اثر این حادثه یک تن زخمی شده است.

  • اعزام 50 دستگاه خودروی زرهی مقاوم در برابر مین به همراه نیروهای ویژه پلیس و ژاندارمری ترکیه به عفرین

بر اساس اطلاعات به دست آمده، در 52مین روز از عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین، نیروهای ویژه پلیس (PÖH) و نیروهای ویژه ژاندارمری (JÖH) به همراه 50 دستگاه خودروی زرهی مقاوم در برابر مین و بمب های دست ساز موسوم به kirpi به عفرین اعزام شدند.

  • یک سرباز ترکیه طی درگیری با نظامیان پ.ک.ک در استان آگری کشته شد

در درگیری میان نیروهای ارتش ترکیه با نظامیان پ.ک.ک در روستای کونگوران ناحیه کوهستانی استان آگری یک سرباز ارتش ترکیه به شدت زخمی شد.

  • درگیری در پارلمان ترکیه میان نمایندگان HDP و AKP بر سر مسئله عملیات عفرین

طرح حزب دموکراتیک خلق ها که از سوی مرال دانیش بشتاش، نماینده آدانا در پارلمان ترکیه به منظور تشکیل کمیسیون حقیقت یاب در خصوص کشتار غیرنظامیان در عفرین مطرح شده بود بار دیگر باعث درگیری های فیزیکی میان نمایندگان حزب عدالت و توسعه و حزب دموکراتیک خلق ها شد.

 

کد خبرنگار: 30102