انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  08:49

دیدار سفیر ایران در عراق با کُردهای فیلی

سرویس ایران – سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت که ایران با همه اقوام و مذاهب عراقی از جمله کردها و کردهای فیلی ارتباط خوبی دارد.

به گزارش کردپرس، 'ایرج مسجدی' روز دوشنبه در دیدار با جمعی از کردهای فیلی در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که رابطه ایران با همه اقوام و طوایف مختلف عراق از جمله کردها و کردهای فیلی رابطه خوب و صمیمی است.
بر اساس گزارش خبرگزاری دولت از این دیدار؛ سفیر  ایران در عراق با اشاره به ظلم و ستمی که کردهای فیلی در دوره رژیم سابق حاکم بر عراق با آن مواجه شدند گفت که کردهای فیلی به عنوان یکی از طوایف اصیل عراق، به دلیل اینکه از یکسو قومیت کرد دارند و از طرفی شیعه هستند، با ظلم مضاعف از سوی رژیم دیکتاوری صدام مواجه شدند.
رییس ائتلاف عراقی کردهای فیلی نیز در این دیدار از مواضع مثبت جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق تقدیر کرد و گفت که مردم عراق هرگز مواضع ایران به ویژه در جنگ با گروه تروریستی داعش را فراموش نمی کنند.
'اسدالله فیلی' با صحه گذاشتن بر سخنان سفیر ایران در عراق در خصوص ظلم مضاعفی که فیلی ها با آن در دوره رژیم سابق حاکم بر عراق با آن مواجه شدند گفت که رژیم صدام بسیاری از خانواده های فیلی را به اتهام داشتن اصالت ایرانی به اجبار از عراق روانه ایران کرد و جوانان آنها را در زندان هایش، به قتل رساند.
اعضای ائتلاف عراقی کردهای فیلی در این دیدار با اشاره به تمرکز کردهای فیلی در طول مرزهای عراق با ایران، خواستار گشایش مرز مندلی و بازگشایی مرز خسروی در استان دیاله شدند.
دو استان مرزی واسط و دیاله در شرق عراق به علاوه بغداد مراکز اصلی سکنای کردهای فیلی هستند که پیرامون آمار جمعیتی آنها رقم مشخصی وجود ندارد اما گفته می شود که تعداد آنها به 500 هزار نفر می رسد.
رژیم صدام در حدود 70 هزار خانوار کرد فیلی را در اواخر دهه 70 و اوائل 80 قرن گذشته آواره ایران کرد و بسیاری از جوانان بین 18 تا 28 سال را از خانواده ها، جدا کرده و بعدها بدون هیچ گناهی به دار آویخت.
گفته می شود که رژیم صدام از بیم اینکه این جوانان بعد از ورود به ایران، سلاح به دست گرفته و علیه او بجنگند، آنان را از خانواده هایشان جدا کرده و به دار اعدام آویخت.
کردهای فیلی در حال حاضر چندین گروه های سیاسی تشکیل داده و عده ای نیز در قالب احزاب بزرگ عراق فعالیت سیاسی دارند و یکی از این گروه ها، ائتلاف عراقی کردهای فیلی است.