انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  09:17

اعلام حالت آماده باش در شهرهای آلمان به دلیل نگرانی از تقابل کُردها و ترک ها

سرویس جهان- به دنبال تهاجم ترکیه به عفرین و برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز گسترده کردها در شهرهای آلمان، وزرات کشور آلمان به دلیل نگرانی از ایجاد تنش حالت آماده باش اعلام کرده است.
 

به گزارش کردپرس، از اول این هفته تظاهرات گسترده ای از سوی کردهای مقیم اروپا در اعتراض به تهاجم نظامی ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه برگزار شده است. این اعتراضات در شهرهای مختلف کشورهای آلمان، بلژیک،فرانسه، انگلیس و چند کشور دیگر برگزار شد و در برخی موارد خدمات رسانی در برخی شهرها را برای مدتی معلق کرد.

کشور آلمان بر اساس گزارش شبکه دویچه وله محل سکونت 600000 شهروند کُرد است و تظاهرات گسترده ای از سوی کُردها در این هفته در شهرهای مختلف آن برگزار شده است.

بنا بر گزارش رویترز، در طول هفته گذشته چند مسجد متعلق به شهروندان ترک مقیم آلمان به آتش کشیده شده و به کُردهای مخالف اردوغان نسبت داده شده است.

وزارت کشور آلمان پس از بروز این حوادث و به منظور جلوگیری از تقابل کردها و ترک های مقیم این کشور و حمله به نهادهای وابسته به ترکها در برخی شهرها مانند برلین، اشتوتگارت و چند شهر دیگر حالت آماده باش اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت کشور آلمان هشدار داد حوادثی که در منطقه خاورمیانه پیش آمده می تواند احساسات کُردهای مقیم آلمان را برانگیزد و بخشی از تقابل میان کردها و ترک ها را به داخل آلمان منتقل کند.

وی ضمن بیان این که نهادهای امینتی آلمان در حال رد و بدل کردن اطلاات مربوط به این حوادث است از تظاهرکنندگان کرد خواست از خشونت پرهیز کرده و به قوانین آلمان پایبند باشند.

علی ارتان توپراک رییس جامعه کُردهای مقیم آلمان در بیانیه ای ضمن تاکید بر تلاش برای تقبیح حملات ترکیه به عفرین گفت: کسانی که عامل خشونت و حملات در آلمان هستند؛ چه این افراد وابسته به سازمان اطلاعات ترکیه باشند و یا وابسته به پ.ک.ک، اقدامات غیرانسانی آنها قابل توجیه نیست.

کد خبرنگار: 40101