انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  10:56

رئیس سابق ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه:

آمریکا برای کنترل PKK عبدالله اوجالان را به ترکیه تحویل داد

سرویس ترکیه - ایلکر باشبوغ، رئیس سابق ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تحویل عبدالله اوجالان، رهبر دربند PKK به ترکیه توسط ایالات متحده آمریکا در سال 1999 میلادی گفت: آمریکا برای کنترل PKK عبدالله اوجالان را به ترکیه تحویل داد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری Diken، ایلکر باشبوغ، رئیس سابق ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تحویل عبدالله اوجالان، رهبر دربند حزب کارگران کردستان (PKK) به ترکیه توسط ایالات متحده آمریکا در سال 1999 میلادی گفت: قبل از هر چیزی این را به شما بگویم. اگر به خاطر داشته باشید بولنت اجویت، نخست وزیر وقت ترکیه در خصوص این استرداد عنوان کرده بود "زیاد سر در نمی آورم چرا عبدالله اوجالان را به ما تحویل داده اند". در واقع باید در این مسئله بسیار تفکر کرد. این ارزیابی و تحلیل شخصی بنده است و برای اولین بار آشکارا این موضوع را اعلام می کنم. اوجالان در 1979 به سوریه می رود. 20 سال در آنجا می ماند. در آن 20 سال یک گروه کُرد وابسته به خود در سوریه نیز به وجود می آورد. زمانی که اوجالان در دمشق زندگی می کرد تحت کنترل چه کسانی بود؟ وی توسط المخابرات (سرویس اطلاعاتی سوریه) از نزدیک کنترل می شد. در آن زمان اوجالان تحت کنترل و حفاظت المخابرات بود. ولی بعد از آن آمریکا وی را از آنجا خارج کرد و به ترکیه تحویل داد. PKK از کنترل سوریه خارج شد و به کنترل آمریکا درآمد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: اکنون سوریه هیچ کنترلی بر PKK ندارد. PKK ساختاری به وجود آورده است که توازن قوا به سمت قندیل رفته است. هرچند تاثیر عبدالله اوجالان همچنان از زندان ادامه دارد ولی دیگر فاکتور سوریه وجود ندارد. یکی از مهمترین دلایل آمریکا برای تحویل عبدالله اوجالان به ترکیه نیز همین است. حتی بعد از 1999 مشاهده می کنیم که آمریکا مسئله PKK را بیشتر به عنوان یک موضوع سیاسی مطرح می کند. این نیز دلیل دوم است. از یک طرف، اگر عبدالله اوجالان را در یک نقطه از ترکیه در زندان نگه دارید این موضوع برای تبدیل مسئله PKK به یک موضوع سیاسی می تواند مثمر ثمر باشد. اما مهمترین مسئله سلب تاثیر سوریه روی عبدالله اوجالان است.

 

کد خبرنگار: 30102