انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  11:41   

پافشاری بغداد بر پس‌ گرفتن بدهی‌های خود از اربیل

سرویس عراق و اقلیم کردستان- هیئتی عراقی  که به منظور گفتگو با مقامات اقلیم کردستان در مورد پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان به اربیل سفر کرده است، تأکید کرد که دولت عراق خواهان پس گرفتن بدهی خود از اقلیم است.

به گزارش کردپرس، طی روزهای گذشته هیئتی از طرف دولت عراق به منظور گفتگو در مورد حقوق کارمندان کردستان اقلیم با مقامات اقلیم وارد اربیل شده و هدف خود را از این سفر تسریع و تسهیل پرداخت این حقوق ها اعلام کرد.

در این خصوص زانا روستایی نماینده کُرد مجلس عراق به سایت خبری اس. ان. ان، گفت که این هیئت در گفتگو با مقامات اقلیم کردستان در اربیل تاکید کرده اند که دولت عراق خواهان بازپرداخت وام هایی است که پیشتر از سوی بانک مرکزی عراق به اربیل داده شده است.

وی افزود که دولت عراق قبلاً هم تأکید کرده بود که در مورد این بدهی های اقلیم هیچ گونه سازشی نخواهد و کرد و همه آن ها از اقلیم باز پس می گیرد و باید اقلیم تمام بدهی های خود به بغداد را بپردازد و دولت عراق تمامی تدابیر لازم را به این منظور انجام می دهد.

زانا روستایی پیش بینی کرد که بغداد این بدهی ها را از سهم اقلیم کردستان از بودجه 2018 عراق تصفیه کند، اما این امر شامل بودجه مربوط به حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم نمی شود.

این در حالی است که دولت عراق از سال 2014 تاکنون و در پی اختلافات سیاسی با اربیل، سهم بودجه اقلیم کردستان را از بودجه مصوب عراق پرداخت نکرده و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم را نیز به همراه بودجه اقلیم قطع کرده است.