سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  12:22

وزیر امور خارجه ترکیه:

YPG از منبج خارج خواهد شد/ امنیت منبج را نیروهای آمریکا و ترکیه تامین خواهند کرد

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت: YPG از منبج خارج خواهد شد، و نیروهای ترکیه و آمریکا ناظر بر این خروج خواهند بود. نیروهای آمریکا و ارتش ترکیه نیز امنیت منطقه را تامین خواهند کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه استار، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت: کارگروه هایی که با ایالات متحده آمریکا به وجود آورده ایم در خصوص این که مناطق تحت کنترل یگان های مدافع خلق (YPG) را چگونه باثبات کرده و چگونه اداره خواهند شد، به بحث و گفتگو گذاشته ایم. اصول اساسی در این خصوص اداره آن مناطق با توجه به بافت جمعیتی آن مناطق است. یعنی اگر در منبج 90 درصد عرب باشند، کسانی که این منطقه را اداره می کنند و کسانی که امنیت این منطقه را تامین می کنند نیز باید عرب باشند. تحت هیچ شرایطی این منطقه در دست YPG نخواهد بود. این مطالبه ما است. YPG برای ما یک گروه تروریستی است. و اقدامات لازم را با آمریکا انجام خواهیم داد. زمانی که تیلرسون به ترکیه آمد به او هم این را گفتیم. ولی ابتدا از منبج آغاز خواهیم کرد. در آنجا یک مدل طراحی و اجرا خواهیم کرد و سپس این مدل را به مناطق دیگر گسترش خواهیم داد. در خصوص رقه هم این مسئله مطرح است در خصوص شرق فرات نیز همینطور. خلاصه مسلئه این است.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: در 19 مارس نقشه راه مشخص خواهد شد. YPG از منبج خارج خواهد شد، و نیروهای ترکیه و آمریکا ناظر بر این خروج خواهند بود. نیروهای آمریکا و ارتش ترکیه نیز امنیت منطقه را تامین خواهند کرد. اگر توافقاتمان با آمریکا در خصوص منبج موفقیت آمیز نباشد عملیات نظامی انجام خواهیم داد. در حال حاضر در خصوص منبج هیچ درخواستی از دولت مرکزی سوریه نداریم.

 

کد خبرنگار: 30102