انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  12:38

افسر سابق ارتش ترکیه:

ترکیه می تواند بدون همراهی عراق علیه پ.ک.ک وارد جنگ شود

سرویس جهان- یکی از افسران پیشین ارتش ترکیه می گوید اگر تشکیل دولت جدید در عراق مدت زمان زیادی طول بکشد ممکن است ترکیه به تنهایی وارد جنگ با پ.ک.ک در عراق شود.

به گزارش کردپرس، اخیرا مقامات ارشد ترکیه از جمله رییس جمهور و نخست وزیر این کشور از احتمال گسترش جنگ علیه نیروهای کرد از جمله پ.ک.ک در قلمرو عراق خبر داده اند. نیروهای پ.ک.ک پس از بیرون راندن داعش از شنگال در بخش هایی از این منطقه مستقر شده اند. این نیروها با وجود تایید حکومت منطقه ای اقلیم کردستان خروج از شنگال را که به نظر ترکیه قابلیت تبدیل شدن به قندیل را برای پ.ک.ک پیدا کرده رد کرده اند.

مقامات ترکیه گفته اند قصد دارند با همکاری ارتش عراق حملات همه جانبه ای را علیه پ.ک. ک در شمال عراق و مناطق تحت کنترل حکومت اقلیم کردستان انجام دهند. نعیم بابراوغلو افسر سابق ارتش ترکیه درباره عملیات مشترک ترکیه و عراق علیه پ.ک.ک در قندیل و شنگال به المانیتور گفت: قبل از هر چیزی انتخابات عمومی در عراق در پیش است و تشکیل دولت مدتی طول خواهد کشید. از سوی دیگر، دولت عراق برای حمله به پ.ک.ک به رضایت آمریکا نیاز دارد. البته هر دو کشور قبلا عملیات مشترک انجام داده اند و امکان اجرای عملیات در شمال عراق وجود دارد.

وی افزود: دولت عراق نیز از حضور پ.ک.ک راضی نیست و شنگال تبدیل به قندیل جدیدی برای پ.ک.ک شده است. ترکیه باید کاری بکند در غیر این صورت در آینده با دردسر بزرگی روبه رو خواهد شد.

این افسر سابق ارتش ترکیه با اشاره به اظهارات مقامات ترکیه در باره عملیات علیه نیروهای کرد در طول مرزهای جنوبی این کشور افزود: این عملیات از عفرین در سوریه تا شمال عراق را که پ.ک.ک در آن مستقر است در بر می گیرد.

وی احتمال داد اگر دولت عراق هم همکاری نکند ترکیه به تنهایی وارد جنگ با پ.ک.ک در شمال این کشور خواهد چرا که قبلا هم دست به چنین اقدامی زده است.

کد خبرنگار: 40101