انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  13:36

در اجلاسیه گرامیداشت یاد و خاطره 5400 شهید کردستان مطرح شد

امنیت امروز کشور حاصل مجاهدت شهدا است

سرویس کردستان- اجلاسیه گرامیداشت یاد و خاطره 5400 شهید کردستان در مجمتع امام خمینی (ره)  سنندج برگزار شد و سخنرانان این همایش بر نقش اساسی شهدا در تامین امنیت و آرامش امروز کشور تاکید کردند.

به گزارش کرد پرس،  فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان  در این اجلاسیه با بیان اینکه داشتن بصیرت عنصری اساسی در شناخت دشمن و مقابله با فتنه‌های آنان است، گفت:  شهیدان همواره زنده هستند و ما آثار آنها را در زندگی داریم و عصاره خواسته آنها از ما تداوم راه شهیدان است.

سردار محمد حسین رجبی، با بیان اینکه  باید به شهیدان اطمینان دهیم که در عمل‌مان، پایبندی به اسلام و دین مبین اسلام به عنوان خواستگاه اصلی شهدا را در پیش می‌گیریم چرا که شهدا برای حفظ ارزش‌ های اسلامی جان خود را فدا کردند،گفت:  امنیت از اهداف مهم  شهدا  بود و امروز کشور ما در میان ده ها تهدید استکبار،  کشوری امن است و این مهم را مدیون خون شهدا هستیم.

رجبی عنوان کرد: در استان مرزی کردستان امنیت پایداری برقرار است و نباید یادمان برود که مدیون شهدای عزیز هستیم و دانش‌آموزان باید بدانند تحصیل آنها در فضای امن مدیون شهداست که در کنار مجاهدان فی سبیل‌الله در برابر دشمن ایستادند.

وی افزود: یکی دیگر از مراتب تداوم راه شهدا دفاع از تمامیت ارضی کشور است که با همت مردم همیشه در صحنه و پشتیبان ارزش‌های اسلامی محقق است.

رجبی با اشاره به اینکه شهیدان عرصه فرهنگی کشور در دفاع از کشور و نوامیس ملتِ وفادار فرزندان این ملت هستند، افزود: امروز نیروهای رزمنده و مجاهد در راستای کمک به سایر ملت‌ها به عنوان الهام‌بخش در جامعه اسلامی حضور دارند.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس تبعیت از ولایت فقیه را از دیگر خواسته‌های شهدا خواند و گفت: شهدا از جمله شهید فهمیده از فرمان حضرت امام تبعیت کردند و برای مقابله با متجاوزان تلاش کردند.

رجبی افزود: مردم کردستان در جبهه مبارزه با گروههای استکبار تلاش کردند و جمعی از دانش‌آموزان نیز در جبهه حق علیه باطل کوشیدند و جان دادند که ماحصل تلاششان امنیت پایدار کشور است.

اجرای ۴۰ فعالیت در حوزه ایثار و شهادت در کردستان

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان هم در این اجلاسیه  گفت: ۴۰ فعالیت در حوزه ایثار و شهادت در استان کردستان انجام شده است.رشید قربانی با بیان اینکه تاریخ رویدادهای کردستان از مهمترین و ماندگارترین روزهای ایران است که درس‌های زیادی به ما آموخت، گفت: مردم ما صلاح شرافت و مردانگی برداشتند و با ایمان قلبی در برابر دشمن ایستادند، آنها به دفاع از آموزه‌های دینی و ارزش‌های اسلامی پرداختند و از این آب و خاک دفاع کردند.

وی وجود بیش از دو هزار یادمان شهدا در استان را گام ارزشمندی در توسعه و تعمیق باورهای دینی دانش‌آموزان و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه خواند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان یادآور شد: یک سال است که جامعه فرهنگی و دانش‌آموزان استان ۴۰ فعالیت را در حوزه ایثار و شهادت انجام دادند و در این راستا تلاش‌های گسترده‌ای انجام شد.

قربانی عنوان کرد: برگزاری ۴۱۵ یادواره شهدای دانش‌آموزی، فراخوان مسابقات نقاشی، برگزاری یادواره شهدای سوادآموزی، تدوین سرودها و گروههای نمایش دانش‌آموزی از جمله برنامه‌هایی است که در حوزه ایثار و شهادت انجام گرفته است.برگزاری میثاق فرهنگیان و دانش‌آموزان با شهدا از دیگر اقدامات انجام شده توسط آموزش و پرورش استان بود.

وی برگزاری اجلاسیه گرامیداشت یاد و خاطر پنج هزار و ۴۰۰ شهید استان با همکاری و همراهی مسوولان و ارگان‌های مختلف را نیز یکی از اقدامات ارزشمند آموزش و پرورش در حوزه ترویج قرهنگ ایثار و شهادت در استان برشمرد.

دانش ‌آموزان و فرهنگیان پشتیبانان نظام اسلامی

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان هم گفت: دانش‌آموزان و فرهنگیان بعد از روحانیون پشتیبان امام راحل بودند و امروز نیز حامی نظام اسلامی هستند.

حسین خوش‌اقبال با بیان اینکه  امروز به برکت امام و رهبری نظام مقدس پابرجا است و انقلابی که امام شروع کرد بعد از پشتیبانی روحانیون معلمان و دانش‌آموزان پشتیبان آن بودند، گفت:  نقش فرهنگیان و دانش‌آموزان و جوانان نقش برجسته‌ای در راستای حفظ انقلاب اسلامی است و آمار شهدای فرهنگی و دانش‌آموز نشان از نقش آنها در پیروزی انقلاب است.

وی افزود: در هر مقطعی اگر مشکلی برای نظام پیش می‌آمد با پیام امام خیل عظیمی از دانش‌آموزان و جوانان لبیک می‌گفتند و در صحنه حاضر می‌شدند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان رسالت امروز جامعه را خدمت به خانواده شهدا خواند و یادآور شد: امید که به برکت ایثار و ازخودگذشتگی شهدا و امام شهیدان ایران همچنان سربلند بماند.

خوش‌اقبال فرهنگیان و دانش‌آموزان را پیشتازان نظام اسلامی در همه عرصه‌ها خواند و بیان کرد: وظیفه فرهنگیان و دانش‌آموزان بینش و اگاهی در برابر توطئه دشمنان است.

وی گفت: شهدا از همه چیز خود گذشتند تا ما امنیت لازم را داشته باشیم و نباید آرمان شهدا را فراموش کنیم.

وی اضافه کرد: نباید فراموش کنیم که امام و شهدا برای چه فداکاری کردند و به پاخواستند چراکه آنها استقلال و آزادی را به ارمغان آوردند و باید برای حفظ این دستاورد کوشید.معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان اضافه کرد: باید در راستای شکوفایی هر چه بیشتر کشور تلاش کرد و همچنان برای حفظ اقتدار و سربلندی ایران کوشید.قرائت دلنوشته توسط بهداد امینی فرزند شهید بختیار امینی و هستی محمدی برادرزاده شهید محمدی، قرآئت شعر توسز فوزیه حسینی و اجرای سرود توسط دانش‌آموزان از برنامه‌های جانبی این مراسم بود.

رونمایی از سه عنوان کتاب مسلخ عشق، کاریکل‌ماتورهای میدان جنگ و شهدای دانش‌آموز که توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان به چاپ رسید نیز در این مراسم رونمایی شد.