سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  14:00

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه:

قدرت های بزرگ به کُردها در نبرد عفرین هیچ کمکی نخواهند کرد

سرویس جهان- نیکولاس هراس پژوهش گر مسائل خاورمیانه معتقد است نه آمریکا و نه روسیه هیچ کمکی به نیروهای کرد سوریه برای پیروزی آنها در جنگ عفرین نخواهند کرد.

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه پس از گذشت 53 روز از تهاجم به منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه اعلام کرده است شهر عفرین را محاصره کرده و در حال ورود به مرکز شهر است. نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg که تعداد آنها در عفرین بین 8000 تا 10000 نفر تخمین زده شده در برابر تهاجم ترکیه از این منطقه محافظت کرده اند.

نیکولاس هراس تحلیل گر مسائل خاورمیانه در مرکز نیو امریکن سکیوریتی معتقد است نیروهای ypg در جنگ با ترکیه در عفرین شجاعت زیادی از خود نشان داده اند اما استراتژی ترکیه در حمله به عفرین موفقیت آمیز بوده و نمی توان گفت که نیروهای کرد می توانند در نبرد با ترکیه مقاومت کنند. بنابر این، با ادامه جنگ بهتر است ypg نیروهای خود را از عفرین بیرون برده وآنها در منبج و یا بخش شرقی رود فرات مستقر کند.

وی در بیان علت این پیشنهاد خود می گوید آمریکا در جنگ کوبانی به کردها کمک کرد و نبرد کوبانی به نفع کردها تمام شد اما در عفرین نه آمریکا و نه روسیه در این جنگ دخالت نخواهند کرد تا ورق را به نفع نیروهای کرد سوریه برگردانند.

یکی از فرماندهان مشترک نیروهای کرد و عرب سوریه درباره علت عدم حمایت آمریکا از کردها در عفرین گفته است آمرکاییها معتقدند اگر عفرین و منبج به ترکیه واگذار شود ترکیه به همین در سوریه بسنده کرده و راضی خواهد شد اما این طور نیست.

کد خبرنگار: 40101