انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  16:50

سخنگوی دولت:

دولت استیضاح وزرا را به نفع کشور نمی داند/کسری بودجه نداریم

سرویس ایران- محمدباقر نوبخت با بیان اینکه دولت استیضاح وزرا را به نفع کشور نمی داند گفت: اگرچه استیضاح حق قانونی مجلس است، اما در حال حاضر این مساله به نفع کشور نیست و دولت از هر سه وزیر خود حمایت می کند.

به گزارش کردپرس، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت صبح امروز در آخرین نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه در سال ٩٦، گفت:  سیاست دولت برای مهمترین هدف اقتصاد مقاومتی و توسعه که رشد اقتصادی است از دو مسیر دنبال می شود.  یک مسیر فعال کردن واحدهای تولیدی است و دیگری اتمام و بهره برداری طرح های عمرانی دولتی است.

اعتبار طرح های عمرانی امسال، ۷۹ درصد رشد یافت

نوبخت در خصوص آخرین وضعیت پرداخت های تسهیلاتی  به واحدهای تولیدی، اظهار داشت: بر اساس گزارش روز گذشته نظام بانکی و وزارت صنعت تا ۲۱ اسفند امسال مجموعا ١٧ هزار ٤٧٤ میلیارد تومان به ٢٦ هزار و ٦٧٨ بنگاه پرداخت شده است. بخش دیگری نیز از طرف دولت به طرح های عمرانی کمک شده که بالغ بر ٣٣ هزار و ٤٥٤ هزار میلیارد تومان تا تاریخ ۱۰ اسفند ماه امسال است که در مقایسه با ١٨ هزار ٦٤٣ میلیارد تومان مدت زمان مشابه که در سال گذشته پرداخت شده بود، رشد ٧٩ درصدی داشته است.

کسری بودجه نداریم

دکتر نوبخت ادامه داد: به درستی باید ذهن جامعه روشن شود؛ چرا که برخی از رسانه ها از کسری بودجه سخن می گویند. وی با اشاره به اینکه همه منابع پیش بینی شده در بودجه ۹۶ محقق نشد گفت: با این وجود به دلیل اینکه مصارف کنترل شد کسری بودجه نداریم.

پرداخت حقوق اسفند ماه برای همه دستگاه ها انجام شد

سخنگوی دولت در خصوص پرداخت حقوق کارکنان دولت، اظهار داشت: بر اساس گزارش اعلام شده از خزانه، پرداخت حقوق همه دستگاه ها انجام شده و به حساب فرد فرد کارکنان واریز شده است. خزانه چک حقوق ها را به بانک مرکزی و بانک‌مرکزی به حساب دستگاه ها واریز کرده است، اگر دستگاهی دریافتی نداشته است، به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند. از نظر ما همه تخصیص حقوق ها داده شده است.

جزییات رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه امسال

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت های خود به رشد اقتصادی ۹ ماهه امسال اشاره کرد و گفت:  رشد ۹ ماهه اقتصادی امسال با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت ۴.۷ درصد بوده است. رشد سرمایه گذاری امسال برای چهارمین فصل مثبت و ۳.۹ درصد بوده است. وی در خصوص جزییات این رشد گفت: رشد بخش کشاورزی در ۹ ماه یک درصد، در صنعت ۳.۱ درصد و در خدمات ۷ درصد بوده است.

به جای کلی گویی مصداق بیان شود

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به سخنان صبح امروز آیت الله جنتی  درباره حضور افراد غیر معتقد به انقلاب در وزارتخانه‌ها گفت: به جای کلی گویی مصداق بیان شود. لازم است بدانیم در کدام وزارتخانه، غیر انقلابی ها حضور دارند. وزرا  و معاونین آنها  دارای سوابق قابل اتکایی هستند. بدنه وزارتخانه ها نیز که از قبل وجود داشته است، اگر کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید. قانون همه چیز را مشخص می‌کند. تمام وزارتخانه های ما وزرایی دارد که در دوران جنگ در آتش و خون در کنار ملت بودند. وزرا، معاونین خود را هم در این راستا انتخاب می کنند و اگر تخلفی باشد باید برخورد شود و به جای کلی گویی بهترین مساله، مصداق است.

ثبت حقوق و مزایای مسوولان، لایحه دولت بود

وی همچنین به سخنان اخیر احمد توکلی مبنی  بر تهدید دولت نسبت به دادن فراخوان به مردم برای حضور در خیابان‌ و برگزاری تجمع اعتراضی در واکنش به عدم ثبت حقوق و مزایای مسوولان عکس‌العمل نشان داد و خاطرنشان کرد:  آقای توکلی فرد فهیمی است و حتما می داند ثبت حقوق و مزایای مسوولان، لایحه دولت بود که سامانه آن در حال تهیه است. 

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که ایجاد سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان که طبق ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه بر عهده دولت است در چه مرحله‌ای قرار دارد، بیان کرد: سازمان اداری و استخدامی مسئولیت راه‌اندازی این سامانه را بر عهده گرفته است و اقدامات این سازمان در مرحله نهایی است. دولت از این لایحه که در واقع به دنبال شفاف‌سازی است استقبال می‌کند.

قدامات بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز

دکتر نوبخت در خصوص نرخ دلار در بازار نیز گفت: بانک مرکزی همه تدابیر لازم برای کاهش التهابات ارز را اندیشیده است. برای عرضه ارز مشکلی نداریم، اما به دلیل افزایش نوسانات ارز در دوره ای عده ای به دنبال تبدیل ارز به دلار هستند و در واقع تقاضای کاذب  به وجود می آید و دولت به دنبال عرضه ارز به مسافران و متقاضیان واقعی است.

وی افزود: امروز با توجه به دشمنی ها و اتحاد نامبارک آمریکا و انگلیس علیه ایران داشتن قدرت اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین باید به منافع ملی و ذخایر ارزی توجه کنیم. اگر به اقتصاد معطوف شدیم و آن را تحقیر و ناکارامد نشان دادیم تنها به معنای ناکارامدی دولت نیست و کسانی از بیرون کشور هر سه قوا  را در این شرایط  تخریب می کنند.

نوبخت در خصوص اظهارات سفیر ایران در انگلیس که اعلام کرده بودند تهدید شدند نیز گفت: بر اساس عرف دیپلماتیک از کشورهایی دیگری که دیپلمات های ما حضور دارند انتظار داریم هم از فضای فیزیکی و هم از شخصیت ها صیانت کافی به عمل آید.

دولت استیضاح وزرا را به نفع کشور نمی داند

سخنگوی دولت در خصوص استیضاح سه وزیر دولت گفت:  استیضاح حق قانونی مجلس است اما آیا به نفع کشور است یا خیر، دولت می گوید به نفع کشور نیست.

وی گفت: اقدام مجلس برای استیضاح سه وزیر کابینه بی سابقه است. می گویند وزرا عذرخواهی کنند تا استیضاح نشود. آقای حجتی باید از چه چیز عذرخواهی کند اگر مشکلات جوی و کم آبی وجود دارد وزیر کشاورزی باید عذرخواهی کند. هر سه وزیر در کار خود خبره هستند. شهادت میدهم این سه وزیر چقدر برای پیشبرد اهداف وزارتخانه خود پیگیر هستند. تسلط به مسایل ریل و هوایی در حوزه تخصص اقای آخوندی است. از ایشان انتقاد میکردند که چرا به دنبال نوسازی ناوگان هوایی هستی.

نوبخت در ادامه اظهار داشت: میخواهیم بدانیم که در این ۶ ماه چه ارزیابی از عملکرد آنان شده است. امیدواریم وجدان عمومی مجلس تقوا را مدنظر قرار دهد.  این سه وزارتخانه که میتوان گفت از لحاظ بزرگی  شش وزارتخانه هستند از اهمیت زیادی برخوردار هستند و دولت از سه وزیر حمایت می کند.

وی افزود: عنوان می شد دولت خودش به دنبال برکناری برخی وزرا است و این مساله صحت ندارد.  سخنگوی دولت در ادامه ضمن تاکید بر حفظ انسجام کشور گفت: شرایط کشور در منطقه و بین الملل شرایط ویژه ای است. با کوچکترین اتفاق عده ای به طمع می افتند که کار ایران تمام است در این شرایط باید انسجام داشته باشیم. کمااینکه با اتفاقاتی که در دی ماه در کشور افتاد همچنان دشمنان امیدوارند و باید تلاش شود تا امید بیهوده آنان ناامید شود.

وی افزود:  اگر فکر کنیم فقط تقویت نظامی باعث قدرت کشور می شود درست نیست اگرچه اهمیت زیادی دارد ولی تنها مولفه نیست و انسجام ملی و مباحث اقتصادی هم از اهمیت زیادی برخوردارند.

وی در مورد عدم حضور رییس‌جمهور در جلسه استیضاح و همچنین جلسات مجمع تشخیص مصلحت، گفت: در زمینه استیضاح تقسیم کاری انجام شده و معاون اول به مجلس می‌رود که پیام رییس‌جمهور را به مجلس برای رای مجدد به وزرا بیان کرده و امیدوارم نمایندگان به این پیام اهمیت دهند. درباره عدم حضور رییس‌جمهور در جلسه مجمع تشخیص مصلحت،‌ تنوع تحلیل‌های مختلفی وجود داشت اما بهترین کسی که می‌تواند این ابهام را برطرف کند خود رییس‌جمهور است. من سخنگوی رییس‌جمهور نیستم بلکه سخنگوی دولتم.

 نوبخت در خصوص موضع دولت در مورد آنچه خودکشی چند نفر در بازداشتگاه‌ها مطرح شده است اظهار کرد: موضع رسمی دولت در چارچوب منشور حقوق شهروندی این است که کسانی که بازداشت می‌شوند و حتی کسانی که جرم‌شان ثابت می‌شود، امانت ما هستند و باید در حد قانون مجازات شوند. از همه دست‌اندرکاران این حوزه انتظار می‌رود که واقعا در جهت صیانت و مراقبت از بازداشتی‌ها و حفظ حیثیت و آبروی آنها تلاش کنند.