انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  18:14

رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها:

به محاصره عفرین پایان دهید/ ادعاهای ترکیه در خصوص عفرین مانند ادعاهای اسرائیل در خصوص غزه است

سرویس ترکیه - سزایی تملی، رئیس مشترک HDP از حمله نظامی ترکیه به عفرین انتقاد کرد و از ترکیه خواست به محاصره این منطقه پایان دهد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که در جلسه این حزب در پارلمان ترکیه سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به عملیات عفرین عنوان کرد: در عفرین کودکان کشته می شوند. زمانی که به رسانه های ترکیه نگاه می کنیم یک جنگ مجازی حاکم است. ولی در عفرین کودکان و انسان ها کشته می شوند. رسانه های ترکیه به نوعی اخبار جنگ را پوشش می دهند که گویی در عفرین هزاران نفر زندگی نمی کند. عفرین در محاصره است، به این محاصره خاتمه دهید. به حق زندگی اهالی عفرین احترام بگذارید. در عفرین انسان ها نمونه کامل زندگی در کنار یکدیگر هستند. این شهر نمونه زندگی صلح آمیز است. از سال 2011 در سوریه تنها عفرین یک منطقه عاری از جنگ بود. ولی اکنون 53 روز است که این شهر بمباران می شود. باید به این اقدامات اشغالگرانه خاتمه داد. علی رغم تصمیم سازمان ملل متحد برای برقراری آتش بس در سوریه، به این تصمیم عمل نشد، تنها ترکیه نبود که به این تصمیم عمل نکرد، روسیه و آمریکا نیز در آن دست داشتند. زمانی که سوال شود که چرا این کشورها مانع این عملیات نشده و به آتش بس عمل نکردند باید بگویم که منافع این دولت ها باعث ائتلاف کثیف میان آنان شده است. اکنون آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد یک طرح دیگر آتش بس آماده کرده است که در آن طرح با خارج کردن عفرین تنها به غوطه شرقی پرداخته است. این صورت کثیف این معامله است. کدام ائتلاف؟ ائتلاف کثیف تجاری. دقیقاً همزمان با این تحولات شرکت بوئینگ با ترکیه یک توافق 7 میلیارد دلاری امضا می کند.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: می گویند ارتش آزاد سوریه عفرینی هستند. این ارتش آزاد سوریه را ما به خوبی می شناسیم. اینان از افغانستان آمده اند. از چچن آمده اند. شما پشت سر این ارتش آزاد سوریه برای ویرانی عفرین می روید. بعد می گویید عفرینی ها به عفرین باز خواهند گشت. عفرینی ها هم اینک در عفرین هستند. علاوه بر این کسانی که از جنگ فرار کرده اند هم به آنجا پناه برده اند. اسرائیل هم در خصوص غزه همین حرف ها را می زند. اکنون نیز برای مردم کرد نماد بوزقورت نشان می دهد. کسی که از این علامت استفاده می کرد نتوانست پایش را از عثمانیه آن طرف تر بگذارد. شما هم در نهایت تا آنجا خواهید توانست بروید.

 

کد خبرنگار: 30102