انتشار:  سه‌شنبه 22 اسفند  ::  20:53

مهمترین تحولات روز سه شنبه 22/12/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز سه شنبه 22 اسفند 1396 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • تغییرات قانون انتخابات ترکیه تصویب شد/ احزاب کوچک می توانند با ائتلاف به پارلمان راه پیدا کنند

جلسه رسیدگی به طرح 26 ماده ای ائتلاف جمهور توسط حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی ترکیه با محور تغییر قوانین انتخاباتی دیشب که تمام شب گذشته ادامه داشت، بعد از 18 ساعت بحث و گفتگو در صحن علنی پارلمان ترکیه با رای مثبت تمامی نمایندگان حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی ترکیه به تصویب رسید. بدین ترتیب احزاب سیاسی کوچک که پیش از این نمی توانستند حدنصاب 10 درصدی انتخابات را کسب کنند، اکنون خواهند توانست با ائتلاف با سایر احزاب سیاسی و کسب مجموع 10 درصد آراء مأخوذه به پارلمان ترکیه راه پیدا کنند.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: YPG از منبج خارج خواهد شد/ امنیت منبج را نیروهای آمریکا و ترکیه تامین خواهند کرد

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت: YPG از منبج خارج خواهد شد، و نیروهای ترکیه و آمریکا ناظر بر این خروج خواهند بود. نیروهای آمریکا و ارتش ترکیه نیز امنیت منطقه را تامین خواهند کرد.

  • رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها: به محاصره عفرین پایان دهید/ ادعاهای ترکیه در خصوص عفرین مانند ادعاهای اسرائیل در خصوص غزه است

زایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که در جلسه این حزب در پارلمان ترکیه سخنرانی می کرد در اظهاراتی با اشاره به عملیات عفرین عنوان کرد: عفرین در محاصره است، به این محاصره خاتمه دهید. به حق زندگی اهالی عفرین احترام بگذارید. عفرینی ها هم اینک در عفرین هستند. علاوه بر این کسانی که از جنگ فرار کرده اند هم به آنجا پناه برده اند. اسرائیل هم در خصوص غزه همین حرف ها را می زند.

  • روزنامه استار ترکیه: اولین هدف عملیات مشترک عراق – ترکیه در شمال عراق شنگال خواهد بود

وزنامه استار ترکیه در خبری به نقل از منابع امنیتی نزدیک به دولت ترکیه در خصوص جوانب عملیات احتمالی مبارزه مشترک ترکیه و عراق با حزب کارگران کردستان (PKK)، اولین هدف را شنگال در شمال عراق معرفی کرده است.

  • رئیس سابق ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه: آمریکا برای کنترل PKK عبدالله اوجالان را به ترکیه تحویل داد

ایلکر باشبوغ، رئیس سابق ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تحویل عبدالله اوجالان، رهبر دربند PKK به ترکیه توسط ایالات متحده آمریکا در سال 1999 میلادی گفت: آمریکا برای کنترل PKK عبدالله اوجالان را به ترکیه تحویل داد.

  • نماینده حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه: کشته شدن کودکان و غیرنظامیان را همه قبول می کنند تنها حزب عدالت و توسعه نمی پذیرد

بهجت ییلدیریم، نماینده آدی یامان در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها با انتقاد شدید از عملیات نظامی ترکیه در عفرین گفت: کشته شدن کودکان و غیرنظامیان را همه قبول می کنند تنها حزب عدالت و توسعه است که نمی پذیرد.

  • در اثر انفجار بمب دست ساز در جندريس يك سرباز ترکیه کشته و يك سرباز دیگر زخمی شد

در 52مین روز از عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین حین انجام عملیات تجسس و پاکسازی در جندريس يك بمب دست ساز منفجر شد که در نتيجه آن یک نیروی نظامی ارتش ترکیه کشته و يك نیروی نظامی دیگر نیز زخمي شد.

  • 2 کشته و 5 زخمی نیروهای ارتش ترکیه در درگیری با نظامیان PKK در دیاربکر

در درگیری میان نیروهای ارتش ترکیه با نظامیان PKK در منطقه دجله استان دیاربکر با انفجار بمبی دست ساز بر سر راه نیروهای ارتش ترکیه دو سرباز ارتش ترکیه کشته و پنج سرباز دیگر زخمی شدند.

  • انفجار در نزدیکی عفرین تعدادی از نیروهایی ارتش ترکیه – ارتش آزاد سوریه را مجروح کرد

بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع امنیتی ترکیه، دقایقی پیش انفجاری در اطراف مرکز عفرین رخ داده است که تعدادی از نیروهای ارتش ترکیه و ارتش آزاد سوریه در نتیجۀ آن مجروح شده اند.

 

کد خبرنگار: 30102