انتشار:  چهارشنبه 23 اسفند  ::  13:08

پژوهش گر ارشد شورای آتلانتیک تحلیل کرد؛

سرنوشت پر ابهام عفرین

سرویس جهان- آرون استین معتقد است ترکیه در نهایت عفرین را تصرف خواهد کرد و این منطقه کردنشین روی آرامش به خود نخواهد دید. ممکن است عفرین نیز مانند مناطق کردنشین ترکیه صحنه نبردهای جسته و گریخته نیروهای کرد با ارتش ترکیه و متحدان سوری این کشور شود.

به گزارش کردپرس، 53 روز از تهاجم نظامی ارتش ترکیه به همراه نیروهای شورشی ارتش آزاد سوریه به منطقه کردنشین عفرین در شمال سوریه که تحت کنترل نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg قرار دارد گذشته است. نیروهای ارتش ترکیه و متحدان سوری آن تا آستانه دروازه های عفرین پیش رفته اند و بر اساس گزارش های مختلف جان بین 750000 تا 1000000 نفر از ساکنان شهر عفرین که برخی آوارگان سایر مناطق سوریه را نیز در خود جای داده در خطر است.

آرون استین پژوهش گر ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک در تحلیلی از نبرد عفرین گفته است بین 600 تا 900 نفر از نیروهای کرد در نبرد عفرین جان خود را از دست داد ه اند و 43 نیروی ارتش ترکیه به همراه بین 250 تا 350 تن از نیروهای شورشی متحد ترکیه نیز کشته شده اند. ترکیه عفرین را تحت محاصره قرار داده و در روزهای آینده جنگ شهری را برای کنترل این شهر کردنشین آغاز خواهد کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشت خود که در سایت اندیشکده شورای آتلانتیک منتشر شده، سرنوشت غمناک و پرابهامی را برای عفرین پیش بینی کرده است. وی معتقد است تهاجم ترکیه به شهر عفرین جان هزاران غیرنظامی را که در شهر پناه گرفته اند تهدید می کند و نیروهای مسلح دو طرف جنگ نیز تلفات زیادی خواهند داشت. البته مدت مقاومت کردها در شهر عفرین به تعداد نیروهای باقی مانده کرد سوریه یا ypg در شهر عفرین بستگی دارد.

به گفته آرون استین، بدون شک شهر عفرین در نهایت تحت کنترل نیروهای ارتش ترکیه در خواهد آمد و این فقط به خاطر برتری آتش ارتش ترکیه و حجم سنگینی از آتش است که ترکیه در جنگ با کردها در عفرین استفاده می کند.

وی سپس عفرین را با منطقه کردنشین جنوب ترکیه مقایسه می کند که در آن نیروهای وابسته به پ.ک.ک درگیر جنگ شهری با ارتش ترکیه شدند. اما به گفته وی تفاوت هایی نیز وجود دارد؛ ترکیه در جنوب شرق ترکیه توانست مقررات منع آمد و شد بر قرار کند اما در عفرین از این توانایی برخوردار نیست بنابر این جنگ در روزهای آینده در عفرین پیچیده تر می شود.

به باور آرون استین، حتی اگر ترکیه عفرین را تصرف کند نمی تواند با آرامش خاطر به حضور خود در این منطقه ادامه دهد زیرا نیروهای کرد سوریه به پیروی از تاکتیک پ.ک.ک در حملات جسته و گریخته می تواند دردسر جدی برای ترکیه ایجاد کند و برخی نقاط را دوباره بازپس بگیرد. دمشق هم که از ورود ترکیه به سوریه ناراضی است می تواند با حمایت از نیروهای کرد سوریه آنها را علیه مواضع ارتش ترکیه و همپمانان سوری آن تحریک کند اما به هر حال منطقه عفرین بر اثر این تنش ها روی آرامش نخواهد دید.

کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک معتقد است نیروهای ypg از بین نخواهند رفت و با توجه به وجود شباهت هایی میان عفرین و جنوب شرق ترکیه، می توان شاهد حملات جسته و گریخته نیروهای کرد سوریه به ارتش ترکیه در این منطقه بود اما آینده منطقه همچنان پر ابهام است.

کد خبرنگار: 40101