سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 23 اسفند  ::  18:19   

سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها:

اردوغان در دیاربکر غیر از نشان بوزقورت چه حرفی برای کردها دارد؟

سرویس ترکیه – آیهان بیلگن، سخنگوی حزب دموکراتیک خلق ها درباره سفر اردوغان در روزهای پیش رو به دیاریکر گفت اردوغان غیر از نشان "بوزقوت" چه حرفی دارد که به کردها بگوید؟

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، شورای مرکزی حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) امروز تشکیل جلسه داده و آیهان بیلگن، سخنگوی حزب به همراه تنی از اعضای بلند پایه حزب بعد از این جلسه در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت کردند.

آیهان بیلگن، در اظهاراتی با اشاره به تحولات سوریه عنوان کرد: تمام مسائل خاورمیانه به ویژه سوریه باید از سوی خود مردم خاورمیانه حل و فصل شود. این موضوع در نظر ما یک موضوع اساسی است. این را که ملت سوریه چگونه زندگی خواهند کرد، چگونه کشور را اداره خواهند کرد و با چه قانون اساسی اداره خواهند شد، باید خود ملت سوریه ترجیح دهند. مهمترین دلیل این همه خونریزی و اشک در خاورمیانه تا کنون این بوده که تلاش شده است تا با استفاده از یک قدرت نظامی به خاورمیانه نظم بخشید.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به سفر اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دیاربکر عنوان کرد: بسیار کنجکاو هستیم، اردوغان به غیر از نشان "بوزقورت" که در مرسین نشان داد به مردم دیاربکر چیز دیگری برای گفتن خواهد داشت؟ باید این سوال پرسیده شود که آیا کردها مانند اظهارات اردوغان در خصوص کرکوک که در گذشته گفته شده است اظهارات کنونی اش در خصوص عفرین را تایید می کنند؟ اگر جغرافیا یک تقدیر است، زندگی مشترک با کردها در نزدیک به 900 کیلومتر مرز با سوریه و احترام گذاشتن به اراده آنان می تواند صلح در منطقه را تاسیس کند. با سندروم امنیتی که به وجود آمده است امنیت ترکیه نیز به خطر می افتد. این وضعیت هم سیاست داخلی ترکیه و هم آینده خاورمیانه را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

کد خبرنگار: 30102