انتشار:  پنج‌شنبه 11 مهر 1398  ::  08:59   

«حسام لرنژاد» در گفت‌وگو با کُردپرس به بیان آخرین فعالیت‌های هنری خود پرداخت؛

هدفم خدمت به زبان و موسیقی کُردی است

سرویس ایران-حسام‌ لرنژاد گفت:نمی‌خواهم کارهایم تنها تحت تاثیر موسیقی الکترونیکی باشد بلکه همواره دوست دارم نقش سازهای زنده در ترانه‌هایم پر رنگ باشد تا احساس موسیقیایی به مخاطب منتقل شود.

یکسال پیش بود گفت‌وگوی مفصلی با «حسام لرنژاد» هنرمند جوان و خوش صدای کرمانشاهی و فرزند زنده‌یاد استاد حشمت‌الله لرنژاد انجام دادیم که مورد توجه مخاطبان کُردپرس قرار گرفت.در این مدت حسام لرنژاد علاوه بر برگزاری کنسرت،کارهای جدیدی هم‌ منتشر کرد که مورد توجه طرفداران خودش و علاقمندان به موسیقی کُردی قرار گرفت.حسام همانطور که قبلا گفته بود، عاشق فرهنگ و موسیقی کُردی است و دوست دارد جوانان به  سمت موسیقی با اصالت و شناسنامه دار بروند و کارهای فاخر گوش دهند.کُردپرس در عصر یک روز پاییزی برای بار دوم به سراغ این خواننده جوان و مطرح کرمانشاهی رفته و مصاحبه ای انجام داده که در ادامه می خوانید:

کُردپرس-آقای لرنژاد بتازگی ویدیو کلیپ جدیدی بنام "دار به‌رز که‌لهور" از شما منتشر شده است که حال و هوای اصیلی دارد و به ایل کلهر می‌پردازد ،چه شد که به این کار پرداختید.

از بچگی هر وقت ایل و کوچ ایل را می‌دیدم،احساس خاصی پیدا می‌کردم و همیشه در این فکر بودم که کاری در رابطه با ایل بخوانم.وقتی که شعر زیبای استاد سعید عبادتیان را درباره ایل کلهر دیدم،آنقدر احساساتی شدم که تصمیم به انجام این کار گرفتم.استاد امیر فتحی موسیقی کار را آماده کرد و کلیپ در شهر ایلام ضبط شد.

کُردپرس-شما به گویش های مختلف کُردی می‌خوانید.طرفداران‌ شما علاقمندند که کارهایی هم‌ به گویش لکی و هورامی بخوانید.آیا برنامه ای بدای این کار دارید.

حتما به این موضوع می‌پردازم‌.اتفاقا قصد دارم در آینده کارهای هم به لکی و هورامی منتشر کنم.

کُردپرس-چقدر سعی می‌کنید از موسیقی پاپ سنتی به سمت موزیک‌های جدید بروید.

سعی می‌کنم بیشتر به کارهای تلفیقی بپردازم و حتما در آهنگ‌ها از سازهای زنده استفاده کنم.در واقع نمی‌خواهم آثار تحت تاثیر موسیقی الکترونیکی باشد.اگر به کارها دقت کرده باشید،سازهای زنده جزء‌یی از آثار هستند چرا که می‌خواهم احساس موسیقیایی به مخاطب ارائه شود.

کُردپرس-اخیرا بیشترفعالیت‌های هنری شما در اقلیم کُردستان عراق مستقر شده،آیا دلیلی دارد.

دلیل خاصی ندارد.رفت و آمد من به منطقه اقلیم کُردستان زیاد است و کارم‌ اقتضاء می‌کند که سفر کنم و در این اواخر چند مصاحبه با تلویزیون‌های کُردی در اقلیم کُردستان داشتم.

کُردپرس-برخی از طرفدارنتان دوست دارند که از لک و فه‌یلی هم نام‌ ببرید و به آن‌ها هم‌ بپردازید،دغدغه این طرفداران را چگونه می‌بینید.

همه گویش‌های کُردی برایم‌ محترم و شیرین هستند و حتما درخواست‌ این طرفداران را اجابت می‌کنم.زبان کُردی برایم ارجحیت دارد.

کُردپرس-به عنوان آخرین‌ سوال می‌خواهم بپرسم،جدیدترین کارهایتان در چه حال و هوایی است و کی منتشر می‌شوند.

روی ترانه‌های جدیدی کار می‌کنیم و در آینده نزدیک منتشر می‌شوند.تاریخ انتشار آن‌ها را عنوان نمی‌کنم تا سورپرایزی برای مخاطبان باشد

گفت و گو از: افشین غلامی